5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Podejmowanie decyzji i pomoc sztucznej inteligencji?

Submitted by on 8/04/2009 – 11:00Komentarze (0)

wyborPodejmowanie trudnych decyzji z samej definicji nie jest łatwe -samych psychologicznych teorii podejmowania decyzji jest kilkanaście. I choć sposobów na podjęcie decyzji jest sporo, to wiele osób często stając przed wyborem nie wie jak zabrać się ostatecznie do jego analizy. Być może już niedługo odbarczy nas w tym procesie komputerowy skrypt.

Tylko czy nie jest to pierwszym krokiem do utraty człowieczeństwa? A może właśnie analiza naszego problemu bez udziału naszych emocji tylko w oparciu o fakty sprawi że podjęte decyzje będą bardziej trafne? Przyjrzyjmy się temu na czym polega wspomaganie procesu podejmowania decyzji za pomocą serwisu internetowego.

hunch.com to strona, która ma za zadanie pomóc w podejmowaniu decyzji przez użytkownika. W tym momencie (strona ujrzała światło dzienne w zeszły piątek) jest to jedynie wersja beta. Aby zobaczyć jak działa system, trzeba podać maila i poczekać na zaproszenie. Notatka prasowa stworzona dla hunch.com nieco jednak odkrywa przed nami wiedzy tajemnej związanej z działaniem dość zagadkowego (zwłaszcza pod kątem psychologicznym) serwisu.

W jakich decyzjach ma pomagać hunch? Według autorów w każdej – od prostych, typu „Co mam ugotować na obiad” po bardziej złożone „Czy mam umieścić dzieci w prywatnej szkole”. Na początku, hunch prosi każdego użytkownika o kilka informacji na jego temat – związanych zarówno z czynnikami demograficznymi – wiek, zamieszkanie itd., jak i psychologicznymi (Czy lubisz owsiankę?). Kiedy dochodzi do podejmowania decyzji, system na zadanie przez użytkownika pytanie problemowe odpowiada kilkoma dodatkowymi pytaniami, a odpowiedzi użytkownika wprowadzane są do algorytmu i system proponuje dobrane do użytkownika rozwiązanie.

Ponieważ serwis ma mieć naturę społecznościówki, użytkownicy będą mogli oceniać trafność wskazanej przez system decyzji – na tej podstawie system ma się uczyć. Na ten moment w systemie znajduje się ok 500 tematów, 5000 pytań zadawanych użytkownikom oraz ok 30.000 możliwych wyników (podjętych decyzji)

Jak myślicie – czy system, który opiera się tylko na danych i to wybiórczych może lepiej podjąć decyzję niż my sami, czy nasze emocje, które mają wpływ na podejmowane decyzje są korzystne czy niekorzystne z punktu widzenia efektywności podejmowanych decyzji i wreszcie czy oddając możliwość decydowania o naszym życiu systemowi komputerowemu nie zmieniamy się z społeczeństwo poddańczo wierzące technologii?

Popularity: 2% [?]

Źródło tekstu: springwise.com

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)