5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Twórczość

Podróże rozwijają kreatywność

Submitted by on 23/04/2009 – 22:00Komentarze (0)

podroze-ksztalcaChcesz być bardziej kreatywny? Przeprowadź się do innego kraju. Przynajmniej na jakiś czas.
Zmiana przestrzeni kulturowej w której żyjemy sprawia że zdobywamy nowe doświadczenia i stykając się z odmiennym podejściem jesteśmy w stanie dostrzec te same sprawy pod innym kątem. Ale czy rzeczywiście życie w innym kraju może mieć wpływ na wzrost kreatywności?

Takie pytanie badawcze zadali sobie dwaj doktorzy Adam Galinsky i William Maddux a wyniki badań opublikowali w Journal of Personality and Social Psychology. Badacze przeprowadzili kilka testów badających różne rodzaje kreatywności. Między innymi badani musieli wykonać test ze świeczką Duncker’a (badani dostają świeczkę, pudełko zapałek i pudełko pinezek. Mają za zadanie przymocować świeczkę do ściany tak, aby wosk nie skapywał na podłogę.) oraz zadania negocjacyjne (skonstruowane tak, aby badani musieli podać jak najwięcej argumentów).
Jakie były rezultaty? Otóż w obu zadaniach osoby które mieszkały przez jakiś czas za granicą wykazywały się większą kreatywnością (szybciej rozwiązywały zadania ze świeczką oraz znajdowały więcej argumentów). Czas ich pobytu za granicą nie miał wpływu na wzrost kreatywności.

Wydawałoby się więc, że życie za granicą sprzyja wzrostowi kreatywności. Badacze nie byli jednak usatysfakcjonowani takim wynikiem i próbowali znaleźć powód takiej sytuacji. Po wykonaniu kolejnej serii badań okazało się, że kreatywność i owszem się zwiększa, ale tylko u tych, którzy pracowali nad własną adaptacją kulturową. Innymi słowy – jeśli będąc za granicą starali się (bądź musieli) zrozumieć kulturę obcego kraju to ich kreatywność rozwijała się. Ci zaś, którzy mimo zmiany środowiska kulturowego nadal żyli w taki sposób jak u siebie w domu nie zmienili się.

Z badań można więc wysunąć wnioski, że wyjazd za granicę daje możliwości i może wpłynąć na nasz rozwój, ale tylko wtedy jeśli zdecydujemy się na to, by również wykonać ku własnemu rozwojowi jakąś pracę.

A tak poza tematem – wiecie jak rozwiązać zadanie Dunckera?

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)