5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Pomogę Ci, czyli jak być dobrym powiernikiem

Submitted by on 11/12/2008 – 09:002 komentarze

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje w których sobie nie radzi, kryzysy których nie umie pokonać, sytuacje w których czuje się bezradny. Zanim taka osoba uda się po profesjonalną pomoc, najczęściej próbuje samodzielnie rozwiązać swoje problemy. Kiedy to nie przynosi rezultatów, większość osób (poza skrajnymi introwertykami) szuka w swoim otoczeniu osób, które mogą im pomóc. Szuka powierników.

Jak zostać dobrym powiernikiem i móc pomóc przyjacielowi w kłopotach, nawet jeśli nie jest się specjalnie wyszkolonym do tego celu terapeutą?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że osoba która ma problem najczęściej znajduje się w stanie zawężonej świadomości – nie potrafi znaleźć konstruktywnego rozwiązania trudnej sytuacji. Twoim celem jako powiernika nie ma być jednak znalezienie rozwiązania, a pomoc w poszerzeniu pola widzenia przyjaciela, tak aby mógł sam znaleźć wyjście z sytuacji takie, które będzie mu odpowiadać.

3 najważniejsze cechy powiernika:

Dyskrecja – bezwarunkowa i stała. Niezależnie od tego, z czego zwierzy Ci się przyjaciel, nie można przekazać tej informacji dalej.
Nieosądzanie – powiernik musi być obiektywny i nie może rzutować swojego świata wartości na drugą osobę. Nawet jeśli to co słyszysz Ci się nie podoba, to jedyne co możesz zrobić, to powiedzenie wprost, że ten temat jest na tyle sprzeczny z Twoją skalą wartości, że nie możesz pomóc w problemie.
Wnikliwość – podczas rozmowy nie możesz zapominać o swoim celu (czyli poszerzeniu spektrum patrzenia rozmówcy). Dopytuj, wyjaśniaj, klaryfikuj.

Na koniec najważniejsze: powiernik nie doradza! Dlaczego? Bo Twoje rozwiązania sytuacji to Twoje emocje i Twoje sposoby radzenia sobie, które mogą nie być odpowiednie dla drugiej osoby. Możesz proponować rozwiązania, ale nie wolno ich nakazywać. Czyli zamiast mówić „Uważam że powinieneś” bądź „Myślę że musisz”, lub „Ja na Twoim miejscu zrobiłbym„, mów „A myślałeś może żeby spróbować tak…„, „Co by się stało, gdybyś spróbował takiej metody”, lub „Jak myślisz, co jeszcze możesz zrobić?„

Pamiętaj:

  • nie bierz odpowiedzialności za cudze problemy
  • nie staraj się rozwiązać cudzych trudności „na siłę”
  • masz prawo nie chcieć bądź nie umieć pomóc
  • z niektórymi problemami może poradzić sobie tylko specjalista

Popularity: 1% [?]

2 komentarze »

  • Kaska pisze:

    a skąd znaleść takiego przyjaciela , zeby spelnial wszystkie wskazane kryteria. Taki przyjaciel był by wspaniały.

  • basia pisze:

    no właśnie to szczęscie mieć takiego przyjaciela ja takiego mam i to jest mężczyzna a mówią że taka przyjaźń nie istnieje to nie prawda

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)