5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Psychologia szczęścia

Submitted by on 18/03/2009 – 13:17Komentarze (1)

O co chodzi w życiu? Generalnie o to aby być szczęśliwym. Mimo wielu badań i setek testów przeprowadzanych przez psychologów na niewiadomych respondentach okazuje się jednak, że psychologia szczęścia jest równie złożona jak psychologia miłości – mamy jakieś podstawy, ale rozłożyć szczęścia na czynniki pierwsze nie umiemy. Nie da się więc podać recepty na szczęście która zadziała u każdego, z jednakową siłą. Coś jednak wiemy. Na przykład to, co wpływa na poziom szczęścia i w jakiej mierze…

James Montier, inwestor giełdowy (znienawidzony przez innych inwestorów za to że mu się wiedzie, oraz za to że zadaje kłam wszelkim giełdowym teoriom) w poszukiwaniu zadowolenia z życia przekopał się przez sporą ilość literatury dotyczącej psychologii szczęścia i w swoim ciekawym artykule na temat szczęścia, psychologii i roli pieniądza opisał trzy elementy które wpływają na poziom szczęścia.

Okazuje się, że 50% poczucia szczęścia zależy od …genetyki i wychowania – czyli zestawu naszych indywidualnych cech, które powodują że „z natury” jesteśmy bardziej, bądź mniej szczęśliwi. W skład tych cech wchodzi temperament, reaktywność emocjonalna, otwartość na doświadczenia i mnóstwo innych rzeczy które decydują o tym, jacy jesteśmy. Przyznać trzeba, że choć świadomość że aż tyle szczęścia zależy od tego jacy się urodziliśmy jest nieco dobijająca (zwłaszcza jeśli jesteśmy predestynowani do wiecznego poczucia nieszczęścia) to nieźle wyjaśnia to, dlaczego dwie osoby które mają podobny status społeczny, materialny i emocjonalny mogą diametralnie różnić się od siebie w zakresie poczucia szczęścia.

10% szczęścia zależy od okoliczności – płci, wieku, rasy, stanu zdrowia, poziomu materialnego, statusu społecznego itd. Czy to dużo? Zważywszy na to iż niektórzy z nas spędzają 1/3 doby w pracy której nienawidzą, tylko po to aby zapewnić sobie korzyści finansowe i status społeczny, to te 10% wydaje się być niewielkim składnikiem szczęścia.

Pozostałe 40% poczucia szczęścia zależy od nas. A konkretnie od aktywności podejmowanych przez ludzi – innymi słowy od tego, co decydujemy się robić i czego doświadczać. Zaskoczeni? Psychologia szczęścia mówi tu o tym, że lepiej jest doświadczać niż otaczać się rzeczami. Przeżywać, niż tkwić w rutynie. I nie chodzi tu tylko o doświadczanie wielkiego kalibru – sesje nurkowania w Egipcie, czy skoki na Bungee, ale o wszystko co decydujemy się robić, co pozostaje poza codziennością. Może to być nawet spacer, czy piknik nad rzeką.

Więcej o psychologii szczęścia w ujęciu Montiera znajdziecie w jego publikacji (.pdf)

Popularity: 3% [?]

Komentarze (1) »

  • „Physically I feel better today than I did in my 30s,” ѕhe said.
    Furthermore, circulation is improved on undergoing a successful vein treatment.
    Тɦe healing process сan be optimized fսrther іf Sclerotherapy Vein Treatment iѕ done in conjunction with Vasculight
    Laser Therapy.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)