5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Różności

Pytamy o kilogramy – ile przytyć w ciąży?

Submitted by on 20/01/2017 – 09:39Komentarze (0)

16

Jedz dla dwojga, a nie za dwoje – apelują lekarze. W wielu środowiskach wciąż jednak pokutuje przekonanie, że w ciąży nie wolno sobie niczego odmawiać. Właściwy przyrost masy ciała ma niebagatelny wpływ na zdrowie przyszłej mamy oraz mającego przyjść na świat dziecka. Zobacz, ile powinna wynosić prawidłowa waga w ciąży.

Brzuch na wadze

„Ile przytyłaś?”, „Ile mogę jeszcze przytyć?” – pytają przyszłe mamy na forach internetowych i spotkaniach w babskim gronie. Przyrost masy ciała w ciąży to kwestia bardzo indywidualna, zależna od wielu czynników takich jak sylwetka sprzed ciąży czy tryb życia ciężarnej. Nie przejmuj się więc, jeżeli Twoja koleżanka będąc w tym samym miesiącu co Ty, ważyła już 2 kilogramy więcej. Oczywiście, w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy Twój maluszek rozwija się prawidłowo, nie wahaj się zasięgnąć porady lekarza.

Twoje ciało dostosowuje się do nowego stanu. Powiększa się macica i rosną piersi. Gromadzi się tkanka tłuszczowa ochraniająca płód i wytwarza się łożysko. To wszystko przekłada się na dodatkowe kilogramy. Optymalny przyrost wagi w okresie ciąży wynosi około 20% początkowej masy ciała (zazwyczaj jest to około 10-13 kilogramów). Pamiętaj także, że przyrost wagi w poszczególnych okresach ciąży jest nierównomierny. W pierwszym trymestrze Twoja waga może nieznacznie podskoczyć w górę, a w przypadku częstych nudności i wymiotów może nie drgnąć wcale lub nawet odrobinę spaść. W kolejnych miesiącach przyrost wagi będzie dużo szybszy. Nie powinien jednak przekraczać pół kilograma na tydzień.

Kilogramy pod kontrolą

Optymalna waga w ciąży jest uzależniona od Twojego BMI (wskaźnika masy ciała) przed zajściem w ciążę. Jeżeli wynosił on mniej niż 19, powinnaś przytyć od 12 do 18 kilogramów. Pamiętaj, że niedowaga w ciąży może przyczynić się m.in. do poważnych zaburzeń w układzie nerwowym dziecka. Jeżeli wskaźnik BMI przed zajściem w ciążę wskazywał od 19 do 24, powinnaś przytyć od 11 do 15 kilogramów. Panie ze wskaźnikiem powyżej 24 – od 7 do 11 kilogramów. Jeżeli Twoje BMI jest większe niż 30 – możesz przytyć od 6 do 7 kilogramów, ze wskazaniem, aby przyrost wagi był stale nadzorowany przez lekarza. Zbyt dużo nadprogramowych kilogramów w ciąży może grozić cukrzycą ciążową, bólami nóg i kręgosłupa, nadciśnieniem tętniczym, powstawaniem żylaków oraz hemoroidów.

Jak utrzymać kilogramy pod kontrolą? Specjaliści radzą, aby pożywać posiłki w regularnych odstępach czasu, najlepiej pięć razy dziennie, pić dużo wody, wprowadzić do swojego menu dużo warzyw i owoców oraz produktów niskoprzetworzonych, zawierających odpowiednią ilość witamin oraz minerałów.

Na ten i inne tematy, możesz również przeczytać na stronie http://lovi.pl/pl/ciaza-i-porod/185

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)