5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Siła woli – jak ją zwiększyć i czy może się wyczerpać?

Submitted by on 25/09/2009 – 22:41Komentarze (1)

sila-woliKażdy z nas ma własny określony poziom silnej woli. Niektórzy są mistrzami o okiełznywaniu własnych pragnień i potrzeb i jeśli coś sobie postanowią ich niezłomna siła woli pozwoli im dopiąć swego, inni mają siłę woli na tyle słabą, że byle dystraktor powoduje, że z postanowienia nici. Siłę naszej silnej woli widać wyraźnie przy okazji postanowień Noworocznych – ile z nich udało Ci się zrealizować?

Czy da się zwiększyć siłę woli? Wytrenować ją? I czy siła woli jest zawsze taka sama? Okazuje się, że wytrenować i owszem – da się, ale siła woli jest cechą która może się wyczerpywać. Na szczęście na określony czas i tylko (przynajmniej tyle udowodniono) – w kontekście ćwiczeń fizycznych. O co chodzi z wyczerpywaniem się silnej woli?

W ostatnim numerze Psychology and Health opublikowano badania, dowodzące tego, że siła woli jest pewnym zasobem, który może się wyczerpywać ( i na szczęście odnawiać). Działa to tak, że jeśli w ciągu dnia zmuszasz się do tego by coś robić (czyli korzystasz ze swojej silnej woli) np. zmuszasz się do zrobienia zadania w pracy którego nie lubisz, potem do pójścia na duże zakupy mimo iż nie masz na to ochoty, to nie starczy ci już silnej woli na to, by zmusić się do pójścia wieczorem na siłownię. W badaniu, najpierw wyczerpywano siłę woli badanych testem Stroop (polega on na wyświetlaniu nazw kolorów w innych kolorach niż znaczenie słowa – np. niebieski wyświetlany w kolorze czerwonym. Badani muszą podać właściwy kolor napisu, nie poddając się temu co czytają). To zadanie wymaga stałej kontroli silnej woli, by myśli nie poddały się pierwszemu wrażeniu i nie zaczęły „uciekać”.

Po wyczerpaniu badanych, zaprowadzono ich na siłownię i mierzono intensywność ćwiczeń. Niestety, badani z wyczerpaną siłą woli, nie mieli dość chęć i sił, by ćwiczyć równie efektywnie jak osoby, które swojej siły woli nie wyczerpały.

Pocieszające jest to, że korzystanie z siły woli wyczerpuje naszą energie w zakresie ćwiczeń, nie zaś globalnie. Osoby które chcą rzucić palenie mogą więc spać spokojnie – może nie będzie wam się chciało ćwiczyć, ale do pracy dacie radę pójść. Swoją drogą ciekawe, czy fakt iż osoby rzucające palenie tyją może być związany z tym, że ćwiczą mniej -ich siła woli zostaje bowiem wykorzystana na powstrzymywanie się od palenia?

No dobrze, a jeśli wyczerpiemy siłę woli – czy można jakoś temu zaradzić? Tak i to na dwa sposoby. Siła woli może być rozwijana długofalowo – przez stawianie sobie kolejnych wyzwań, które wymagają jej użycia (siła woli zwiększa wtedy swoją pojemność) oraz doraźnie, poprzez- jak odkryli naukowcy – słuchanie muzyki i odpoczynek.

Popularity: 5% [?]

Źródło tekstu: www.eurekalert.org/pub_releases/2009-09/mu-rda092409.php

Komentarze (1) »

  • Bardzo ciekawe badania 🙂
    Myślę, że warto ćwiczyć silną wolą poprzez rozwijanie takich umiejętności osobistych jak inteligencja emocjonalne czy trening uważności, aby w momencie kryzysu można się do nich odwołać.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)