5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Spuścizna psychoanalizy

Submitted by on 2/08/2016 – 08:50Komentarze (1)

u psychologa

Rozpoznawanie i leczenie zaburzeń psychicznych to najważniejsze z działów zarówno współczesnej, jak i dawnej psychologii. Spuściznę, którą zapoczątkowali Sigmund Freud oraz jego uczniowie, wciąż traktuje się jako niezbędny wkład w leczeniu chorób, zaburzeń czy stanów lękowych.

Choć psychoanaliza zmieniała się przez dziesiątki lat, często spłycając warstwę intelektualną, to wciąż seanse psychologiczne są najlepszym sposobem, by pozbyć się fobii, lęków i ograniczeń. Psychoanaliza to także sposób, by traumatyczne przeżycia często wyparte ze świadomości, przestały być przeszkodą w codziennym życiu.

Psychoterapia psychodynamiczna, którą należy traktować jako rozwinięcie klasycznej psychoanalizy, polega na koncentrowaniu się na nieświadomych impulsach, tendencjach i stanów emocjonalnych osoby poddającej się terapii. Pacjent spotykając się z terapeutą, nie jest zobligowany do poruszania konkretnych tematów, choć psycholog w subtelny sposób stara się zachęcić pacjenta do ujawniania myśli. Wsłuchując się w opowiadane historie, które na pozór mogą wydawać się banalne bądź sztampowe, terapeuta na podstawie danych biograficznych, komunikatów niewerbalnych, kolejności opowiadanych treści czy na podstawie omijanych tematów szuka odpowiedzi w świadomości pacjenta. Terapia w nurcie psychodynamicznym pozwala na opracowanie nowych sposobów interpretacji świata wewnętrznego pacjenta i interpretacji wszystkiego, co dzieje się na zewnątrz. Psycholog oraz pacjent wspólnie opracowują kod (język), który pozwala spojrzeć na codzienność i przeszłość z innej perspektywy. Celem zasadniczym terapii jest poznanie i zrozumienie siebie, co umożliwia reorganizację osobowości poprzez pozbycie się lęków, fobii i ograniczeń, które po części bądź w całości wywodzą się z wczesnych lat życia i są powiązanie z popędami, o czym wspominał Sigmund Freud. Terapeuta nawiązując kontakt z pacjentem, nie do końca ma wpływ na przebieg spotkań, gdyż podczas seansów wciąż docierają nowe dane, które mogą zmieniać znany wcześniej obraz. Całkowite poznanie zachodzących zjawisk jawi się jako coś niemożliwego, co jednak nie jest przeszkodą w skuteczności terapii.

Podstawą terapii psychodynamicznej są regularne spotkania pacjenta i terapeuty, które na ogół trwają 45-60 minut. Liczba sesji w tygodniu to maksymalnie 3-4 – w przypadku częstszych wizyt istnieje obawa, że zabraknie czasu na chociażby minimalne zmiany w zachowaniu i nawykach pacjenta. Całkowity czas terapii to zakres od miesiąca do kilku lub nawet kilkunastu lat. Co ważne, pacjent nie otrzymuje zadań domowych, jednak zobowiązuje się do przestrzegania innych reguł wspólnie opracowanych podczas sesji. Skuteczność terapii to współpraca obu stron.

Popularity: 1% [?]

Komentarze (1) »

  • WciążSzukającySiebie pisze:

    Ja myślę, że gdyby każdy psychoterapeuta stosował reguły wspomniane w tym jakże krótkim tekście, ludzie cierpiący na zaburzenia osobowości szybciej i co najważniejsze o wiele skuteczniej pozbywali się swoich ograniczeń. Z mojego doświadczenia wynika, że liczba skutecznych terapeutów to stosunek 50/50, co w zasadzie powinno cieszyć, bo nie jest tak źle, jednak jakoś nadal mam problem ze znalezieniem właściwej osoby (podejrzewam, że prywatnie byłoby mi znacznie łatwiej). Niestety realia są jakie są. Jeśli ktoś zna jakiegoś dobrego psychoterapeutę w Opolu lub okolicach, proszę o kontakt: deri_12@o2.pl

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)