5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Świąteczny stres – 5 powodów

Submitted by on 3/12/2009 – 09:00Komentarze (1)

stres-swiateczny-prezentyWiększość sklepów zawiesiła już świąteczne dekoracje i Boże Narodzenie czuć coraz mocniej, mimo tego, że został do Świąt jeszcze prawie cały miesiąc. Powoli, zaczyna nasz już dopadać świąteczny stres- bo choć Boże Narodzenie uważane jest za najprzyjemniejsze ze świąt, to są to również najbardziej stresogenne i depresyjne święta.

A z jakich powodów dopada nas świąteczny stres?

  • zobowiązania do zakupu prezentów
  • nierealistyczne oczekiwania wobec zrobienia perfekcyjnych świąt
  • brak czasu na pogodzenie pracy i życia osobistego z dodatkowym obciążeniem (zakupy sprzątanie)
  • dodatkowe wydatki
  • wizja spotkania z rodziną

Jak sobie poradzić z tymi pięcioma największymi powodami zwiększonego przedświątecznego stresu? Na każdy z nich, trzeba znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli nam ograniczyć stresogenne czynniki i prawdziwie cieszyć się świętami. Dziś zajmiemy się zobowiązaniem do zakupu prezentów.

To co od kilkunastu lat jest najbardziej widoczne w przedświątecznej atmosferze, to nacisk na prezenty Gwiazdkowe. To zobowiązanie do kupienia wszystkim dookoła prezentów, kreują media – a w zasadzie reklamy – co jest dość oczywiste. Każdy producent chce na świętach zarobić. Przez większość z nas, zobowiązanie do zakupu prezentów nie jest jednak odczuwane jako przyjemność z dawania i dzielenia się z innymi, ale jako nacisk społeczny – bo wypada, bo inni dają, bo ja dostanę, więc trzeba się odwdzięczyć. Jak odnaleźć radość z dawania prezentów?

  • zrób listę osób, którym chcesz kupić prezent. Prześledź tą listę i zaznacz te osoby, którym tak naprawdę wcale nie chcesz kupić prezentu, uważasz jednak, że powinieneś. Zastanów się, czy na pewno chcesz kupować prezent dla nich wszystkich.
  • zrób listę kilku propozycji prezentów dla każdej osoby której naprawdę chcesz kupić prezent. Tych, którym prezent musisz kupić, wciągnij na druga listę i kup coś zupełnie zwyczajnego – jeśli tak naprawdę wcale nie zależy Ci na prezentach dla tych osób, nie ma przecież potrzeby, by się nimi przejmować, prawda?
  • jeśli nie lubisz chodzić po sklepach w poszukiwaniu prezentów, wyznacz sobie jeden dzień (albo weekend) na zakupy. Zrób to w miarę wcześnie – może np. w przyszłą sobotę? Kiedy sklepy nie będą jeszcze tak zatłoczone. (możesz też zamówić prezenty przez Internet)
  • zaplanuj kilka prezentów zapasowych, neutralnych, które możesz dać w razie gdyby na Święta przyjechali nie zapowiedziani goście.
  • kupując prezent, wyobrażaj sobie radość z jaką obdarowany będzie otwierał paczuszkę – to wprowadzi cię w dobry nastrój tu i teraz
  • pamiętaj o tym, że masz prawo do tego, aby nie trafić z prezentem. Nie jesteś w czyjejś głowie i nie zawsze znasz marzenia swoich bliskich. Nie przewiduj tego, że twój prezent się nie spodoba – po pierwsze – tego nie wiesz, po drugie – starałeś się najlepiej jak umiałeś, po trzecie – do gwiazdki i tak nie dowiesz się czy prezent jest trafiony, więc po co martwić się na zapas?

W kolejnych częściach , zajmiemy się pozostałymi powodami świątecznego stresu

Popularity: 1% [?]

Komentarze (1) »

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)