5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Wizualizacje

Syndrom Savanta. Niesamowity rzeźbiarz

Submitted by on 3/04/2009 – 22:004 komentarze

alonzoSyndrom Savanta to specyficzne zaburzenie pracy mózgu, które objawia się tym, że chory nie jest w stanie wykonywać najprostszych czynności związanych z codziennym życiem, za to posiada konkretną, niezwykle zaawansowaną zdolność w jednym zakresie. Może to być umiejętność zapamiętania każdej przeczytanej książki, liczenia w pamięci z szybkością komputera czy …wykonywania rzeźb, które są idealnym odwzorowaniem 3D dwuwymiarowego obrazu – jak Alonzo Clemens, którego historię przedstawiamy poniżej.

Syndrom Savanta po raz pierwszy opisany został przez J. Langdona Downa w 1887 roku. Połowa osób z syndromem Savanta, który występuje niesamowicie rzadko ma zaburzenia autystyczne. Druga połowa doświadczyła różnych urazów mózgu i chorób. Jak to się dzieje, że niektóre osoby są w stanie wyzwolić tak zadziwiające umiejętności przy jednoczesnym braku umiejętności czytania czy komunikacji – jest dla naukowców i lekarzy zagadką do dziś.

Alonzo, który jest rzeźbiarzem, w wieku dwóch lat miał wypadek w wyniku którego doznał poważnych obrażeń głowy. Jego mózg uległ uszkodzeniu. Alozo nigdy nie nauczył się pisać, czytać ani liczyć. Alonzo niewiele mówi i tylko jego najbliżsi są w stanie zrozumieć co che przekazać werbalnie, ale to co przekazuje za pomocą swoich rzeźb jest dla wszystkich czytelne. Każda figurka, którą Alonzo rzeźbi palcami jest idealna i jest dokładnym odwzorowaniem modelu. Alonzo jest w stanie przenieść w formę 3D każdy obraz dwuwymiarowy który zobaczy.

Popularity: 2% [?]

4 komentarze »

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)