5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Szary jest szary tylko z rana

Submitted by on 13/06/2010 – 13:08Komentarze (0)

Złudzeniami i iluzjami, psychologia poznawcza zajmuje się od dawna. Jak to się dzieje, że widzimy coś, czego rzeczywiście na obrazku nie ma, a wcale nie mamy halucynacji? Okazuje się, że na nasze postrzeganie wpływać może nawet … dzienna aktywność. Pod koniec dnia, świat widzimy bowiem w nieco innych barwach niż z rana. I to nie metaforycznie, lecz naprawdę!

Naukowcy zajmujący się badaniami wpływu snu na nasze funkcjonowanie wpadli na pomysł ciekawego eksperymentu. Zaprezentowali badanym próbki szarego koloru i poprosili o ocenę tego, jaki jest to kolor i odcień. Badani widzieli zabarwienie różowawe lub zielonkawe. Kiedy jednak powtórzono badania z samego rana, zaraz po tym, jak badani spali przez około 7,7 godziny, badani prawidłowo odczytali kolory, które im zaprezentowano. Szary kolor był interpretowany jako szary, a ni lekko różowy czy lekko zielony.

Naukowcy uważają, że sen jest w stanie niejako „zresetować” naszą percepcję i sprawić, byśmy postrzegali rzeczy takimi, jakimi są w istocie.

Wprawdzie wniosków z badań nad kolorami nie można przenieść na inne obszary życia, być może jest też tak, że rano, kiedy wstaniemy, w większym stopniu widzimy rzeczy takimi jakimi są w istocie – może więc warto odkładać myślenie nad szczególnie trudnym problemem do pierwszych chwil po wstaniu z łożka? Może przynajmniej przez chwilę, dostrzeżemy wtedy prawdziwą istotę problemu.

fot.:Lea Csontos/SXC

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: aasmnet.org/Articles.aspx?id=1704

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)