5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Szczęście jest zaraźliwe!

Submitted by on 6/12/2008 – 21:45Komentarze (0)

Niezmiernie optymistycznie brzmiące wyniki badań, ogłosili niedawno naukowcy w British Medical Journal. Wynika z nich że szczęście jest zaraźliwe! Jednym słowem – unikajmy osób którzy rozsiewają zarazki grypy i zapalenia płuc, ale otaczajmy się tymi, którzy są szczęśliwi.

Rozprzestrzenianie się szczęścia naukowcy rozpisali nawet statystycznie i tak:

  • przyjaciele osób szczęśliwych, mają 25% większe szanse na to aby sami poczuć się szczęśliwymi
  • małżonek jest o 34% szczęśliwszy, jeśli jego druga połówka jest szczęśliwa
  • jeśli twój sąsiad jest szczęśliwy, twoje szanse na szczęście rosną o 8%
  • szczęście w sieci społecznej rozprzestrzenia się do trzech stopni, czyli twoje szczęście wpływa na szczęście twojego znajomego i znajomego znajomego.

Aby otrzymać tak dokładne wyniki, naukowcy przebadali sieci społeczne 5 tys. osób na przestrzeni 9 lat. Każdy badany trzy razy wypełniał w tym okresie specjalne formularze, określające poziom emocjonalnego zdrowia i stanów depresyjnych. Osobiste poczucie szczęścia badane było metodą kwestionariuszową, nie opierało się więc na obiektywnych kryteriach, ale samoocenie badanych. W ten sam sposób badano społeczną sieć badanych i wyciągano odpowiednie wnioski. Okazuje się dodatkowo, że osoby, które mają wielu znajomych i rozbudowaną sieć społeczną w której centrum się znajdują, są szczęśliwsi od innych.
Cieszmy się więc i radujmy a nasi znajomi również będą szczęśliwsi!

Interpretując wyniki badań warto by się jedynie zastanowić czy czasem nie jest też tak, że jeśli czujemy się szczęśliwi, to unikamy osób, które czują się nieszczęśliwe, eliminując ich w ten sposób z naszych społecznych kontaktów. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji poziom szczęścia u naszych znajomych również byłby wyższy, niż u znajomych osoby z obniżonych stanem emocjonalnym.

źródło: npr.org

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)