5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Szczęście pijaka, czyli alkohol i urazy głowy

Submitted by on 28/09/2009 – 18:08Komentarze (0)

drinkKażdy z Was na pewno nie raz słyszał o tym, że „pijany to ma szczęście przy wypadkach”. Pijane osoby potrafią wypaść z okna i nic im się nie stanie, uderzyć głową w kant stołu i nie mieć nawet zadrapania czy cało wyjść z wypadku samochodowego, w którym trzeźwi, zginęli. Tą obiegową opinię potwierdziły również niedawno przeprowadzone badania statystyczne – po przebadaniu 38.000 osób z urazami głowy okazało się, że ci, w których żyłach w czasie wypadku płynął alkohol mieli większe szanse na przeżycie. Stosunek wynosił 100 osób zmarłych i trzeźwych do 88 zmarłych z alkoholem we krwi.

Nie wiadomo do końca dlaczego tak się dzieje, ale Ali Salim, odpowiedzialny za te badania naukowiec w Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles stwierdził, że jeśli tylko obserwacje o korzystnym wpływie alkoholu na wyzdrowienie pacjentów z urazami głowy się potwierdzą, trzeba będzie rozważyć podawanie chorym alkoholu na oddziałach! Ciekawe jak duże będą musiały być terapeutyczne dawki!
Część badaczy skłania się ku temu, że osoby które są pod wpływem alkoholu są bardziej rozluźnione podczas urazu i nie napinają mięśni karku tak mocno jak osoby trzeźwe, a to zwrotnie wpływa na jakość urazu. Pozawala na przykład na ześlizgnięcie się głowy z obiektu w który uderza, podczas gdy sztywność karku osoby trzeźwej powoduje, że „nadziewamy” się głową na obiekt.

Jeśli to jest przyczyna większej przeżywalności pacjentów z urazami głowy, to podawanie alkoholu już po urazie, może niestety niewiele dać – poza tym, że będziemy bardziej rozweseleni na szpitalnej sali.

Popularity: 2% [?]

Źródło tekstu: www.newscientist.com/article/dn17820-bashed-your-head-you-needed-a-stiff-drink.html

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)