5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Telewizja dobra na samotność

Submitted by on 22/04/2009 – 18:53Komentarze (0)

telewizjaPomimo tego że jest nas na świecie ponad 5 miliardów, a w niektórych regionach zagęszczenie sięga zenitu, wiele osób czuje się samotnie i doświadczają uczucia pustki i wyobcowania. Telewizja, a w szczególności seriale oraz programy typu show telewizyjne może wpływać na ukojenie tego uczucia samotności, głównie poprzez wrażenie stworzenia fikcyjnej więzi między widzem a bohaterami i postaciami z seriali.

Oczywiście, zapełnianie w ten sposób pustki i poczucia samotności jest działaniem które przypomina naklejanie plastra na zabrudzoną ranę, z drugiej jednak strony, psychologowie podkreślają że tam, gdzie na realną więź z drugą osobą nie ma już szans lub są one bardzo małe, telewizja może w pewnym stopniu stanowić ukojenie dla jednostki.

Dla zbadania tego, czy programy telewizyjne mogą rzeczywiście wpływać na zmniejszenie poczucia samotności przeprowadzono na Uniwersytecie w Buffalo całą serię badań. (szczegółowo opisane w ostatnim numerze Journal of Experimental Social Psychology). Wszystkie badania potwierdziły większe poczucie samotności u osób oglądających dużo telewizji i jednocześnie jej łagodzący na poczucie osamotnienia wpływ. Nie wiadomo jednak czy surogat związku emocjonalnego w postaci zaangażowania w fikcyjne postaci z seriali jest jedynie tłumieniem potrzeby bliskości czy też rzeczywiście potrafi ją zaspokoić.

Popularity: 2% [?]

Źródło tekstu: http://www.buffalo.edu/news/10063

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)