5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Trójkąt miłości Sternberga, czyli jak kochamy

Submitted by on 8/06/2010 – 23:22Komentarze (0)

Teorii na temat miłości i związków międzyludzkich powstały setki. Nikt oczywiście do tej pory nie wyjaśnił fenomenu miłości i zakochania, co nie zmienia faktu, że nadal szukamy przyczyn tego dlaczego się zakochujemy i co to właściwie znaczy. Jedną z ciekawszych koncepcji przedstawiającą próbę usystematyzowania pojęcia miłości, jest trójkąt Sternberga – sprawdźmy więc jak kochamy!

Sternberg – amerykański psycholog, w latach 80 tych stworzył trójczynnikową koncepcję miłości. Według niego, na miłość składają się:

  • intymność – emocjonalny składnik miłości, rozumiany jako wspieranie się, zrozumienie się wzajemne partnerów
  • namiętność – motywacyjny składnik miłości, czyli pociąg seksualny
  • zaangażowanie – poznawczy składnik miłości, czyli uświadomienie sobie tego, że się kogoś kocha i podjęcie decyzji o tym, że będzie się razem w związku.

Każdy z tych czynników może być w związku różny – mieć różną siłę, pojawiać się w różnym czasie i różnie wygasać. W zależności od tego, jakie jest natężenie poszczególnych elementów, mamy do czynienia z różnymi rodzajami miłości. Jest ich siedem:

  1. lubienie się – występuje wtedy, kiedy istnieje intymność, ale brak jest pozostałych elementów. To taki stan, kiedy rozumiemy się z druga osobą, dobrze czujemy się w jej towarzystwie, ale ani jej nie pożądamy ani też nie tworzymy silnej więzi
  2. miłość przyjacielska – występuje w niej zarówno intymność jak i zaangażowanie – czyli lubimy się, chętnie przebywamy w swoim towarzystwie, wspieramy się i czujemy się zaangażowani w relację oraz dążymy do jej podtrzymania. Nadal jednak nie mamy ochoty na seks
  3. zakochanie – Sternberg rozumie ten stan, jako istnienie tylko i wyłącznie namiętności. W tym stanie jesteśmy pobudzeni i dążymy do skonsumowania związku. (o tyle karkołomne rozumienie zakochania, że zakładałoby to, iż zakochani jesteśmy w każdym, z kim uprawiamy seks)
  4. miłość romantyczna – mamy tu i intymność i namiętność, ale brak jeszcze decyzji o zaangażowaniu. Wzajemne przyciąganie oparte jest tu o atrakcyjność fizyczną i emocjonalną. Jeśli nie będzie zaangażowania, miłość ta kończy się i to najczęściej cierpieniem jednej ze stron.
  5. miłość fatalna – pojawia się wtedy, kiedy jest zarówno namiętność jak i zaangażowanie, ale partnerzy pominęli fazę intymności. Taki obraz to najczęściej wszystkie romanse, zwłaszcza burzliwe. Partnerzy pragną się, chcą być razem, mimo tego, że są kompletnie różni lub nie są w stanie się zrozumieć. Efektem jest najczęściej rozpad związku, choć takie romanse mogą trwać też długie lata, przy czym nie przynoszą satysfakcji żadnej ze stron.
  6. miłość pusta – najczęściej schyłkowy okres związku, kiedy po intymności oraz namiętności nie ma już śladu, za to zostało zaangażowanie – to wszystkie te związki, które są razem „dla dobra dzieci” lub „bo co ludzie powiedzą”.
  7. miłość kompletna – zawiera wszystkie elementy triady – pozwala na szczęśliwe prowadzenie związku. Z czasem, na starość może przekształcić się w miłość przyjacielską (i wtedy też jesteśmy szczęśliwi), gorzej, jeśli przerodzi się w miłość pustą.

Sternberg uważa, że aby móc mówić o szczęśliwych związkach ważne jest, aby umieć pozwolić na to, by natężenie poszczególnych składników miłości zmieniało się w ciągu naszego życia, umieć te zmiany zaakceptować i zmienić się razem z nimi.

Jak uważacie – czy na tak prostym modelu naprawdę można opisać to czym jest miłość i z czego się składa?

fot.: Carlos Alberto Brandão/sxc.hu

Popularity: 67% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)