5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Troll w Sieci, czyli dlaczego słychać tylko radykałów?

Submitted by on 28/10/2009 – 09:00Komentarze (0)

trollPrzeglądając publikowane przez użytkowników opinie i komentarze zamieszczane w Internecie, trudno oprzeć się wrażeniu, że połowa użytkowników Sieci ma wyjątkowo skrajne poglądy na wiele spraw. Z komentarzy często można zbudować czarno – biały świat pozbawiony wszelkich odcieni szarości. Internetowym trollom wszystko się nie podoba, a większość opinii umieszczanych przez użytkowników nie dopuszcza dyskusji lecz jest wojną na przekrzyczenie się – skąd taka zajadłość i czy naprawdę większość użytkowników Internetu to ekstremiści?

Psychologowie w Uniwersytetu w Stanford zajęli się próbą wyjaśnienia zjawiska trolli internetowych oraz tego, dlaczego w Internecie tak mało jest opinii umiarkowanych, wypośrodkowanych. W tym celu, zebrali grupkę studentów i zapytali ich co myślą o nadużywaniu alkoholu przez studentów. Osoby, które najgłośniej i najmocniej się wypowiadały były zwolennikami postawy pro – alkoholowej (czyli że picie na studiach jest super). Naukowcy, zebrali jednak opinię o piciu na studiach od wszystkich uczestników badania, pytając ich nie tylko o ich własne zdanie, ale również o to, czy swoje poglądy uważają za popularne. Okazało się, że postawa poalkoholowa wcale nie była najpopularniejsza – najwięcej było studentów, którzy mieli umiarkowane opinie. Za to ci, którzy najgłośniej wyrażali swoją opinię byli najmocniej przekonani, że ich zdanie podziela zdecydowana większość.

Hipoteza psychologów ze Stanford jest więc taka – w Internecie spotykamy się głównie z radykalnymi opiniami, bowiem ich właściciele, są przekonani że ich opinie podzielane są przez ogół. Mało tego, ponieważ osoby o umiarkowanych poglądach nie wypowiadają się tak często (może dlatego, że nie chce im się kłócić?) , to osoby o skrajnych poglądach dochodzą do wniosku, że rzeczywiście mają przewagę większości – z innymi opiniami się bowiem po prostu nie spotykają.

Wprawdzie badania nie wyjaśniły zjawiska występowania trolli i nie wiemy nadal co powoduje, że młodzi użytkownicy Internetu lubią marnować czas na umieszczanie komentarzy które są zupełnie bez znaczenia lub prowokowanie czczych dyskusji, ale wiemy przynajmniej że Internet nie jest pełen ekstremistów – ci o umiarkowanych poglądach, po prostu siedzą cicho.

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: /io9.com/5387029/stanford-study-explains-internet-trolls

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)