5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Twój mózg zdradzi czy jesteś miły i społeczny

Submitted by on 21/05/2009 – 18:07Komentarze (0)

szczesliwi-ludzieLudzie różnią się między sobą pod względem natężenia różnych cech charakteru – dzięki temu nie jesteśmy tacy sami. Jak to się jednak dzieje że jedni z nas są bardziej, a inni mniej przyjaźni? Na takie pytania od lat próbuje odpowiedzieć psychologia. Neurologia zaś stara się wtrącić swoje trzy grosze pokazując nam, w których miejscach mózgu ukryte są które nasze cechy. Tym razem naukowcom udało się zbadać strukturę odpowiadającą za to że jesteśmy mili, przyjaźnie usposobieni do innych i lubimy sprawiać innym przyjemność.

Za przyjazne nastawienie do innych i odczuwanie potrzeby interakcji społecznych odpowiadają w mózgu dwie struktury kora okołooczodołowa i brzuszne prążkowie – obie struktury są też związane z odczuwaniem przyjemności i uzależnieniami (u kobiet uzależnionych od czekolady, struktury te wykazują większą aktywność podczas jedzenia ulubionego przysmaku). Obszary te odkryto za pomocą rezonansu magnetycznego- porównując aktywność i gęstość tych struktur u osób bardziej społecznie zależnych od tych, którzy sami są sobie sterem żeglarzem i okrętem i którzy do utrzymywania dobrych relacji z innymi wagi nie przywiązują.

U osób bardziej przyjaznych innym, istota szara kory okołooczodołowej i brzusznego prążkowia jest bardziej gęsta. Nie wiadomo jednak jaki jest kierunek zależności – czy to większy obszar struktur wpływa na to że jesteśmy bardziej przyjaźnie nastawieni do innych czy też nasze nastawienie i potrzeba posiadania dobrych relacji z innymi sprawia że obszary te zostają pobudzane.

Dr Murray, który prowadził badania w tym zakresie na Cambridge analizując związek między pobudzeniem wspomnianych struktur w mózgu z odczuwaniem przyjemności i wysuwa też tezę, że być może okrycie pozwoli w zrozumieniu w jaki sposób ewoluowały nasze uczucia wyższe. Jeśli bowiem u ssaków obszar ten odpowiedzialny jest za odczuwanie przyjemności podczas jedzenia czy kopulacji, u człowieka dochodzi zaś do tego satysfakcja z relacji interpersonalnych, może to po prostu oznaczać kolejne stadium ewolucji przyjemności. Innymi słowy – na pewnym etapie ewolucji opłacało się być miłym dla innych, nasz mózg ewoluował więc nagradzając nas za bycie miłym uczuciem przyjemności.

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)