5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Twoja twarz zdradza Twoją osobowość

Submitted by on 16/02/2009 – 11:00Komentarze (0)

lub przeszkadza Ci zostać kierownikiem….

O tym, że nasza mimika i umiejętność odczytywania jej znaczenia jest ponad kulturowa wiemy od dawna. Nie musimy wiedzieć jak w danej kulturze okazuje się czy interpretuje złość, aby podstawowe emocje na twarzy osób z innego kręgu kulturowego móc rozpoznać.
Nasza twarz i jej poszczególne elementy oraz ich połączenie powodują również że przypisywane są nam nie tylko emocje ale również cechy charakteru, a to może już być dość niebezpieczne. Przynajmniej dla tych, których twarz znacznie odbiega od stereotypu.

Stereotypy w kwestii wyglądu odkryć łatwo – mocna szczęka i zarysowana żuchwa u mężczyzny kojarzą nam się z siłą, agresją i byciem „maczo”, szeroko rozstawione oczy z infantylnością i niską inteligencją, pełne usta z delikatnością i kobiecością (również wśród mężczyzn). Ten „twarzowy” efekt halo doprowadza niekiedy do sytuacji w pewnym sensie patologicznych, kiedy to przestępca ma większe szanse na uniknięcie kary (bo ma twarz łagodnego dziecka) a świetnie wyszkolony żołnierz nie dostanie awansu, bo wygląda zbyt łagodnie i na tej podstawie przypisuje mu się brak zdecydowania i stanowczości.

Takie sytuacje zdarzają się niestety często. Wprawdzie pewne cechy naszej twarzy rzeczywiście wynikać mogą z naszych cech czy też sposobów zachowania (bioenergetyka Lowena udowadnia przykładowo, że osoby o wysokim poziomie agresji, często zaciskają bezwiednie szczęki – w efekcie ich mięśnie kształtują się w taki sposób, że ich szczęka staje się mocniejsza i bardziej zarysowana).

Ekipa z New Scientist przeprowadziła w ramach „badania atrybucji twarzy” ciekawy eksperyment. Opracowując dwa wymiary – dominacja i zaufanie stworzyli komputerowo kilka wzorów twarzy poruszających się po obu kontinuach. Następnie, twarze prezentowane były na stronie internetowej a użytkownicy mieli rozpoznawać czy dana twarz należy do osoby szczęśliwej, zabawnej, uduchowionej, godnej zaufania.

Okazało się, że znacznie łatwiej interpretujemy twarze kobiet – 70% badanych rozpoznało twarze szczęśliwe, 73% uduchowione – problematyczne były jedynie twarze osób z poczuciem humoru.
W przypadku twarzy mężczyzn, osoby szczęśliwe rozpoznawane były w zaledwie 22%. Przy pozostałych cechach wskaźniki były również nisze niż przy twarzach kobiecych.
Badanie, które prowadzi prof. Richard Wiseman trwa nadal, a zainteresowanych pomocą i wzięciem udziału w eksperymencie odsyłamy na stronę – facesexperiment.co.uk.

Popularity: 3% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)