5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Udane małżeństwo – dlaczego po ślubie zmieniają się oczekiwania?

Submitted by on 28/12/2009 – 09:00Komentarze (0)

malzenstwoI żyli długo i szczęśliwie…” – takie zakończenie w realnym życiu zdarza się coraz rzadziej. Co powoduje, że udane małżeństwo (lub takie, które miało wszelkie zadatki, by udanym się stać), przekształca się w krzyczącą na siebie parę, pełną frustracji wobec siebie nawzajem? Jak to się dzieje, że z pary, która świata poza sobą nie widziała, małżonkowie przekształcają się w parę, która nie może na siebie patrzeć? Wszystkiemu winne są oczekiwania oraz ich zmiana po zawiązaniu węzła małżeńskiego.

Czego oczekujemy od partnera kiedy jeszcze jesteśmy na etapie randkowania? Otóż wtedy najważniejsze dla nas jest to, aby partner wspierał nasze nadzieje i aspiracje związane z naszym rozwojem jako człowieka. Mówiąc prościej, chcemy, aby wspierał nas w naszych dążeniach do lepszej pracy (i akceptował jej charakter), aby pozwalał i dawał przestrzeń na rozwój i realizację naszych pasji, aby nas nie ograniczał, lecz kibicował nam w osiąganiu kolejnych szczebli naszego rozwoju. Spełnianie przez partnera tych oczekiwań jest dobrym predyktorem zarówno szczęścia na etapie randkowania jak i szczęścia na etapie małżeństwa.

Aby jednak stworzyć udane małżeństwo nie wystarczy spełnianie oczekiwań związanych z rozwojem. Po stworzeniu wspólnego domu, obaj partnerzy zaczynają bowiem oczekiwać jeszcze jednej rzeczy – wsparcia w wypełnianiu ważnych obowiązków i nakazów związanych z „byciem rodziną”. Co to konkretnie oznacza? Otóż właśnie tu jest problem, bowiem dla różnych ludzi oznacza to co innego i jeśli nie dogadamy tego przed ślubem, potem może okazać się, że nasze oczekiwania nie zostaną spełnione przez partnera, czyli nie będzie on (czy ona) wspierać nas w naszej wizji budowania małżeństwa, bo jego / jej wizja, będzie inna.

Najprościej będzie na przykładzie: Załóżmy, że mężczyzna wyniósł z domu potrzebę zapewnienia bytu materialnego rodzinie. Mężczyzna ma pracować i przynosić do domu pieniądze. Jego żona, nie ma takiej wizji małżeństwa – według niej, każdy z małżonków może pracować w podobnym zakresie. Żona awansuje więc w pracy i zarabia więcej niż mąż. Według niej, nie ma problemu – rodzina ma większe dochody. Jej mąż ma jednak poczucie nie wypełniania nakazu bycia żywicielem rodziny – co zwrotnie wpływa na zmniejszenie poczucia jego szczęścia oraz obniżenie satysfakcji z małżeństwa.

Kiedy para jest na etapie randek, partnerzy mogą pokazywać swoje oddanie i wsparcie wobec drugiej osoby – partner wspiera partnerkę w jej aspiracjach zawodowych, partnerka daje partnerowi przestrzeń na realizowanie jego hobby. Po ślubie, ważne staje się jednak wypełnianie powinności związanych z małżeństwem – mąż wspiera żonę w ambicjach, ale do tej granicy, do której nie zaczyna ona zarabiać więcej, żona pozwala mężowi na realizację hobby o ile nie kosztuje ono zbyt dużo, nie zabiera czasu i nie powoduje, że mąż przedkłada hobby nad obiad u teściowej.

Aby małżeństwo było udane, konieczne jest zdobycie informacji na temat tego, w jaki sposób (i czy) partner będzie wspierał nas nie tylko w realizacji naszych aspiracji, ale również w zakresie tworzenia domu i rodziny. Jak się tego dowiedzieć? Rozmawiając z partnerem, obserwując wzorce, które wyniósł z domu lub „testując” się poprzez wspólne mieszkanie przed ślubem.

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)