5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Różności

Upławy – czym są, co je powoduje, kiedy i jak je leczyć?

Submitted by on 26/01/2017 – 19:38Komentarze (0)

ciało

Upławy to jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinetach ginekologicznych. Ta nieprawidłowa wydzielina może mieć różne, nomen omen, odcienie. Czego jest objawem? Jak ją rozpoznać?

W czasie cyklu miesięcznego kobiety normalnym jest występowanie fizjologicznej, „prawidłowej” wydzieliny. Charakteryzuje ją to, że jest ona raczej bezwonna, przejrzysta, w mlecznobiałym kolorze, może przypominać śluz.  W trakcie faz cyklu wydzielina z dróg rodnych różni się kolorem, gęstością, przejrzystością. W pierwszej fazie cyklu kobiety odczuwają wręcz suchość, wydzielina raczej się nie pojawia, w czasie około owulacyjnym wydzielina przypomina kurze białko, jest przezroczysta, w kolejnej fazie śluz staje się zwarty, gęsty, nieprzejrzysty, trwa do miesiączki, która jest czwartą fazą cyklu, wtedy śluz miesza się z krwią miesięczną i ma zabarwienie czerwone. Upławy również są rodzajem wydzieliny, jednak jest ona określana jako nieprawidłowa. Jej występowanie jest zazwyczaj objawem infekcji dróg rodnych, których podłoże może być bardzo różne.  Powodem do zmartwienia jest zaobserwowanie na bieliźnie wydzieliny, która różni się od tej fizjologicznej kolorem, zapachem, konsystencją. Często towarzyszy jej zaczerwienienie, obrzęk, świąd miejsc intymnych. Upławy są jednym z objawów, które towarzyszom infekcjom pochwy. Zdiagnozowanie u lekarza pozwoli na określenie źródła infekcji.

  • Upławy o serowej konsystencji najczęściej oznaczają grzybicę pochwy
  • Upławy o szarym zabarwieniu, nieprzyjemnym, rybim zapachu – oznaczają bakteryjne zakażenie pochwy
  • Upławy żółto-zielone, pieniste, o ostrym zapachu – świadczą o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym
  • Upławy ropno-śluzowe – mogą oznaczać chlamydiozę
  • Upławy brązowe – powoduje je nadżerka  szyjki macicy, mięśniaki, polipy lub… ciąża
  • Jeżeli w upławach obserwujemy krew, poza tą menstruacyjną, może ona świadczyć o rozwoju raka szyjki macicy

Przyczyny obfitych upławów mogą być bardzo różne. Począwszy od zbyt „agresywnych” proszków i płynów, w których pierzemy bieliznę, perfumowanych podpasek czy papierów toaletowych, lateksu z prezerwatyw, środków plemnikobójczych, częstej antybiotykoterapii aż po nadmierne dbanie o higienę, czego konsekwencją jest wysuszenie śluzówki.

Aby uniknąć kłopotów z infekcjami intymnymi należy nosić bawełnianą bieliznę, pamiętać, by do higieny intymnej używać środków specjalnie do tego przeznaczonych – o kwaśnym lub neutralnym pH, w trakcie miesiączki należy często zmieniać tampony/podpaski, w przypadku częstych kontaktów seksualnych z więcej niż jednym partnerem, zawsze należy używać prezerwatyw. Dodatkowo zaleca się, szczególnie u kobiet, u których infekcje pojawiają się często, stosowanie suplementów diety zawierających szczepy pałeczek kwasu mlekowego.


Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)