5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Urodziłeś się w lecie? Będziesz szczęśliwszy

Submitted by on 31/07/2009 – 09:00Komentarze (0)

szczescie-slonceTak przynajmniej wynika z badań Richarda Wisemana, psychologa z Wielkiej Brytanii, znanego nam już z badań nad śmiechem. Według przeprowadzonych przez niego badań, które miały na celu wykazać korelację między miesiącem urodzenia a poczuciem szczęśliwości, osoby urodzone w miesiącach letnich, są znacznie bardziej zadowolone z życia, niż osoby urodzone zimą. Z czego może to wynikać?

Wiseman twierdzi, że zależność ta wynika z faktu iż dzieci urodzone między marcem a wrześniem, przez pierwsze miesiące swojego życia miały okazję przebywać w bardziej nasłonecznionym środowisku niż osoby urodzone zimą i to wpłynęło na ich postrzeganie świata jako całości.

Wiseman odkrył jedynie korelację, bez kierunku, trudno więc doszukiwać się tu wniosków – teza o wpływie nasłonecznienia noworodka na poczucie szczęścia w jego dorosłym życiu, może być co najwyżej hipotezą badawczą.
Warto byłoby też sprawdzić, czy ku odmianie osoby urodzone między październikiem a lutym, zamieszkujące drugą półkulę, będą bardziej szczęśliwe? Jeśli teza Wisemana jest prawdziwa, tak właśnie powinno być.

Jedno jest pewne- Ci którzy urodzili się w lecie mają teraz powód do radości (a więc wzmocnią swoje pozytywne nastawienie) Ci, którzy urodzili się w zimie i dostali wyrok bycia mniej szczęśliwymi, prawdopodobnie nieco posmutnieli, co sprawia, że lepiej wpasują się w teorię – oto mamy jeden z przykładów samospełniającego się proroctwa – uważajcie na nie!

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)