5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Wiara czyni cuda czyli ateiści, medytacja i rozwój mózgu

Submitted by on 21/08/2009 – 11:002 komentarze

medytacja„Rytuały religijne, mogą nieść ze sobą ogromne korzyści również dla osób niewierzących” – twierdzi Andrew Newberg, autor książki „Jak Bóg zmienia twój mózg”, który zajmuje się wpływem modlitwy i medytacji na mózg.
Według Newberga, medytacja i modlitwa, która ma działanie uspokajające a także jest w stanie wpłynąć na rozwój mózgu. Badania przy użyciu tomografu pokazują, że intensywna medytacja wpływa na rozrost istoty szarej, wzmacniając rejony odpowiedzialne za myślenie i odczuwanie emocji pozytywnych. W trakcie medytacji zaobserwowano również zmniejszenie aktywności części mózgu odpowiadających za agresję i złość. Już 10-15 minut medytacji dziennie wystarcza by osiągnąć korzyści w postaci lepszego samopoczucia, zrelaksowania oraz poprawienia zdolności poznawczych.

Co ciekawe, aby wywołać ten efekt nie trzeba być wierzącym czy praktykującym. Trzeba medytować – a sam temat, czy będzie to kontemplacja Boga, mantra, czy myślenie o czymkolwiek innym, jest kompletnie bez znaczenia. . Co najlepsze, nie trzeba też wierzyć w skuteczność medytacji ! Jeśli więc jesteś sceptykiem i tak możesz spróbować! Korzyści motywacji i modlitwy są takie same, niezależnie od wyznania i zaangażowania religijnego. Innymi słowy mówiąc, nawet osoba niewierząca lub ateista, mogą odczuć korzyści z modlitwy czy medytacji.

Newberg, zajmuje się obecnie neuroteologią – nowatorskim kierunkiem który badać ma wzajemny wpływ mózgu i religii. Innymi słowy, neuroteologia zajmuje się badaniem aktywności mózgu w trakcie przeżyć duchowych, wpływem mózgu na przeżycia duchowe oraz wpływem przeżyć duchowych na mózg. W badaniach korzysta się głównie z technik skanowania mózgu i EEG.

Popularity: 2% [?]

Źródło tekstu: www.reuters.com/article/scienceNews/idUSTRE57G3LN20090817?pageNumber=2&virtualBrandChannel=0

2 komentarze »

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)