5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Wielokulturowe pochodzenie czyni ludzi szczęśliwymi

Submitted by on 12/02/2009 – 15:04Komentarze (0)

Dzieci pochodzące z wielokulturowych rodzin okazują się być bardziej szczęśliwie i społecznie „sprawne” niż dzieci których oboje rodziców pochodzi z tego samego kręgu kulturowego!

Wprawdzie w Polsce nie często jeszcze mamy do czynienia z mieszaniem się wzorów kulturowych – niewielu u nas obcokrajowców i niewiele mieszanych małżeństw. Za sprawą globalizacji sytuacja ta stale ulega jednak zmianie. Często, małżeństwa które pochodzą z różnych kręgów kulturowych martwią się o to jak to że są tak różni w kwestii dziedzictwa kulturowego wpłynie na dzieci. Czy nie okaże się, że mix Japończyka lub Hindusa z Polką nie okaże się dla dziecka zbyt dużym ciężarem do udźwignięcia?

Badania przeprowadzone w USA (gdzie małżeństw wielokulturowych jest więcej i wyższa jest też ich społeczna akceptacja) wykazują jednak, że dzieci pochodzące z mieszanych kulturowo rodzin są bardziej szczęśliwe, bardziej zaangażowane w edukację i mają wyższe kompetencje społeczne. Nie wiadomo jeszcze co na to wpływa – być może chodzi o kwestię konieczności akceptowania i radzenia sobie z różnicami, których takie dzieci doświadczają od małego oraz bycia bardziej odpornym na negatywne reakcje ze strony środowiska, z którymi częściej się stykają.

Niewątpliwie powody dla których dzieci doświadczające różnorodności kulturowej są bardziej społecznie i emocjonalnie sprawne wymagają badań, ale jedno jest pewne – jeśli chcesz wyjść za Marokańczyka, czy ożenić się z Norweżką – nie krępuj się – Twoje dzieci na tym nie ucierpią.

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)