5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy, Psychologia

Wpływ rodziców na poczucie własnej wartości u dziecka

Submitted by on 8/01/2014 – 10:553 komentarze

Poczucie własnej wartości wywiera niezwykle istotny wpływ na wiele, różnych obszarów funkcjonowania człowieka. Zaburzenia związane z poczuciem własnej wartości mogą powodować bardzo poważne problemy osobowościowe, do których można zaliczyć na przykład zaburzenia tożsamości, neurotyczność, skłonność do depresji oraz agresji, a także złe relacje z innymi ludźmi. W związku z tym poczucie własnej wartości powinno zajmować niezwykle ważne miejsce w całym procesie wychowania dziecka, najlepiej od jego najmłodszych lat. Szczególnie rodzice powinni zatem dysponować niezbędną wiedzą na temat tego zagadnienia.

Czym jest poczucie własnej wartości?

Istnieje kilka terminów stosowanych zamiennie na określenie poczucia własnej wartości. Są to przede wszystkim takie pojęcia, jak: obraz siebie oraz samoocena. Poczuciem własnej wartości należy zatem określić postawę wobec siebie samego w sferze intelektualnej, emocjonalnej oraz działaniowej. Poczucie niskiej wartości niesie ze sobą szereg, negatywnych konsekwencji, które mogą rzutować na całe przyszłe życie człowieka. Osoba posiadająca niskie poczucie własnej wartości często skierowuje wewnętrzną agresję oraz wrogość wobec innych ludzi. Niejednokrotnie też przesadnie podkreśla własną moc oraz władzę w relacjach z innymi. Z kolei osoba o wysokim poczuciu własnej wartości nie stara się dominować, czy wywyższać nad innymi, choć pozornie tego właśnie można by było się po niej spodziewać.

Kształtowanie się poczucia własnej wartości

Poczucie własnej wartości zaczyna kształtować się już we wczesnym dzieciństwie. Proces ten trwa całe życie, choć na każdym etapie charakteryzuje się różną intensywnością i zależy od wielu czynników. Naukowcy wymieniają kilka, typowych zachowań rodziców, które w znacznym stopniu utrudniają kształtowanie się poczucia własnej wartości u dziecka. Jednym z najważniejszych tego rodzaju zachowań jest przede wszystkim niezaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka. Chodzi tu zarówno o potrzeby biologiczne, jak i psychiczne. Ma to znaczący wpływ, szczególnie wtedy, kiedy dziecko zauważa, że inne osoby, a zwłaszcza rodzeństwo jest traktowane przez rodziców w odmienny, lepszy sposób. Kolejnym takim zachowaniem jest również ignorowanie, bagatelizowanie lub odrzucanie uczuć dziecka. Rodzice bardzo często nie potrafią dostrzec tego, co w danej chwili przeżywa dziecko. Często popełnianym przez nich błędem jest karcenie go lub wyśmiewanie się z sytuacji, które z pozoru tylko wydają się błahe, a w rzeczywistości mogą być dla dziecka ogromnym przeżyciem. Do innych tego rodzaju zachowań zalicza się także porównywanie dziecka z innymi, stawianie mu nadmiernych wymagań, nadopiekuńczość, straszenie przemocą fizyczną, odebraniem miłości, bądź pozbawieniem opieki, a także nadawanie dziecku negatywnych etykietek, takich jak: kłamczuch, pechowiec, niezdara, niegrzeczny.

Skutki niskiego poczucia własnej wartości

Wymienione powyżej zachowania rodziców względem dziecka zdają się być niestety zjawiskiem powszechnym. Rodzice bardzo często nie zdają sobie nawet sprawy, jak poważne konsekwencje niesie ze sobą takie traktowanie dzieci. Do najważniejszych skutków zaniżonego poczucia własnej wartości należy zaliczyć: zaburzenia osobowości, w tym problemy nerwicowe, nastroje depresyjne oraz neurotyczne poczucie winy, większą podatność na uzależnienia, wrogość, agresywność, a także zazdrość i zawiść wobec innych ludzi. Skutkiem poczucia niższości jest przede wszystkim brak wiary w siebie oraz we własne możliwości. To z kolei skutkuje lękiem przed niepowodzeniem oraz zahamowaniem rozwoju osobowości. Poczucie niższości prowadzi także do konformizmu i nadmiernego ulegania innym, co skutkuje wykształceniem się tak zwanej osobowości ofiary. Osoby z niskim poczuciem własnej wartości znacznie gorzej radzą sobie z trudnymi sytuacjami społecznymi. Trudniej jest im nawiązać nowe kontakty oraz budować trwałe związki.

Popularity: 2% [?]

3 komentarze »

  • A pisze:

    Zgadzam się z artykułem, jestem przykładem dorosłej już osoby wychowanej w taki sposób… Mam problem z emocjami, z uzależnieniami, słomiany zapał, depresja, brak umiejętności społecznych. A wydawałoby się, że mówienie do dziecka nawet żartem „piątka? Ciekawe za co”, „prezent? nie zasłużyłaś” itp. nie powinno aż tak wpływać. A jednak.

  • B pisze:

    Oczywiście to wszystko prawda. najgorsze jest to, że zawsze nieświadomie powtarzamy błędy naszych własnych rodziców. Nawet jeśli zdamy sobie z tego sprawę, nawet jeśli bardzo się staramy ich nie popełniać, po prostu takie mamy zakodowane wzorce zachowań i nie potrafimy od nich uciec. Sama będąc córką nadopiekuńczej i krytykującej matki, pomimo że bardzo się staram, wciąż łapię się na takich samych zachowaniach. Efekt: obgryzanie paznokci, brak wiary w siebie i własne możliwości, lęk przed zmianami, itd.

  • emocje pisze:

    Wzorce zachowań można na szczęście zmieniać. Nie twierdzę, że jest to łatwe, czy szybkie, ale możliwe i to jest najważniejsze. Tak jak pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie tego, tak drugim równie ważnym jest dokonywanie zmian, a trzecim jednoczesnym akceptacja tego, czego się zmienić nie da. Współczucie dla siebie, dla swojej historii i własnych ograniczeń. Tak jak w tej historii (w linku) tylko w odniesieniu do samego siebie.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)