5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Wsparcie psychologiczne par decydujących się na in vitro – na czym polega?

Submitted by on 25/05/2016 – 12:04Komentarze (0)

Counselor.

Proces leczenia bezpłodności to dla wielu par trudny okres, także emocjonalnie. Wiele osób nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić z oswojeniem nowej sytuacji. Dlatego kliniki leczenia niepłodności nie ograniczają terapii wyłącznie do badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich. Nowoczesne ośrodki zapewniają także kompleksowe wsparcie psychologiczne par decydujących się na zabieg in vitro.

Dlaczego wsparcie psychologiczne par decydujących się na in vitro jest ważne

Kondycja psychiczna może wpływać na możliwość poczęcia dziecka. Jest tak także w przypadku procedury in vitro. Wysoki poziom napięcia uruchamia w organizmie człowieka reakcje obronne, które mogą wpływać na fizjologię i uniemożliwiać zajście w ciążę. U mężczyzn stres może prowadzić do zahamowania procesu spermatogenezy, czyli produkcji zdrowych plemników, a u kobiet do zaburzeń owulacji. Wsparcie psychologiczne może pomóc obniżyć poziom stresu związanego z leczeniem, a tym samym zwiększyć szanse na zapłodnienie, polepszyć samopoczucie, ułatwić komunikację z partnerem i otoczeniem oraz pokazać jak budować wiarę i pokonywać trudności napotykane podczas leczenia.

Kiedy warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego

Ze wsparcia psychologicznego można skorzystać na każdym z etapów terapii metodą in vitro. Zarówno wtedy kiedy para dopiero zaczyna diagnostykę niepłodności, jak i wtedy kiedy ma za sobą długie leczenie. Z pomocy można też skorzystać w momencie, kiedy udało się zajść w ciążę, ale towarzyszą temu różnego rodzaju lęki czy obawy. Szczególnie ważne jest wsparcie par, w których związku pojawił się kryzys i które doświadczyły niepowodzeń w leczeniu niepłodności i staraniach o dziecko.

Jak przebiega wizyta u psychologa

Spotkanie z psychologiem to najpopularniejsza forma wsparcia dla par decydujących się na in vitro. Na wizytę u specjalisty można umówić się z partnerem lub indywidualnie. W klinikach Invimed jedno spotkanie trwa około 60 minut. Liczba spotkań zależy od indywidualnych potrzeb i jest ustalana wspólnie przez pacjentów i psychologa. Zazwyczaj jest to od jednej do czterech sesji. Spotkania ze specjalistą można wznowić w każdym momencie leczenia, na przykład kiedy pojawią się problemy w terapii czy relacjach z rodziną, w momentach kryzysowych albo gdy pacjent musi podjąć ważną decyzję dotyczącą dalszego leczenia.

Na czym polega wsparcie psychologiczne par w klinice leczenia niepłodności

Wsparcie psychologiczne to nie tylko spotkania z psychologiem. Nowoczesne kliniki oferują swoim pacjentom różnorodne formy pomocy. W klinikach leczenia niepłodności Invimed oferowane są na przykład konsultacje indywidualne, profesjonalne wykłady dla pacjentów, grupy wsparcia, warsztaty psychoedukacyjne i dyżur telefoniczny. Podczas spotkań z innymi parami można podzielić się swoimi doświadczeniami w leczeniu niepłodności, wzajemnie wspierać się emocjonalnie czy wymienić użytecznymi informacjami. Na warsztatach można nauczyć się jak dbać o związek i wspierać się w przypadku niepowodzeń.

Popularity: 1% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)