5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy, Uczucia

Wyścigówki podwyższają agresję

Submitted by on 13/04/2009 – 18:43Komentarze (0)

gry-wyscigoweNagonka na gry komputerowe i ich destrukcyjny wpływ na dzieci i młodzież trwa nieprzerwanie już od czasów kiedy na PC-cie dało się uruchomić coś więcej niż gry typu River Raid czy Spy vs. Spy. Gry – zwłaszcza strzelanki i co bardziej brutalne przygodówki oskarżane były o powodowanie desenzytyzacji młodych psychik, pobudzanie agresji i doprowadzanie do labilności emocjonalnej. Rodzice, kupując dzieciom gry, drżeli na samą myśl o „strasznych półkach” ze strzelankami czy grami RPG. Jeśli dziecko jednak chciało zabrać w samochodowe wyścigi lub pobawić się SIMami oddychali z ulgą. Tymczasem, jak donoszą najnowsze badania, gry wyścigowe podwyższają agresję graczy nawet w większym stopniu niż okryte złą sławą strzelanki.

Do badania wykorzystano trzy zgoła inne gry – strzelankę, grę wyścigową (Prject Gotham Racing) oraz grę w ping-ponga. Monitorowano przy tym funkcje życiowe (oddech, tętno i aktywność mózgu). Poziom wrogości czy złości u graczy w wyścigi czy strzelankę był podobny (ping-pongiści mieli nieco niższe wskaźniki) kiedy jednak przyszło do monitoringu aktywności mózgu okazało się, że płaty skroniowe odpowiedzialne za przetwarzanie emocji były najmocniej pobudzone u tych którzy grali w grę wyścigową, nie zaś w strzelankę.

Na podstawie jednego badania trudno wyrokować, czy mniejsze pobudzenie przy strzelankach jest normą i z czego wynika, ale na pewno warto zastanowić się nad odmitologizowaniem innych niż strzelanki czy RPGi gier – innymi słowy, jeśli chodzi o pobudzanie agresji, to gry wyścigowe również okazują się nie być bezpieczne.

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)