5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Wystukiwanie SMSów wpływa na nasze emocje

Submitted by on 16/02/2011 – 23:073 komentarze

562426 lub 723672 – takie liczby powinniśmy wystukiwać na klawiaturach naszych telefonów po to, by poprawić sobie humor. Choć eksperyment związany z emocjami i komórka, o którym chce Wam dziś napisać wydaje się bardzo dziwaczny, niemieccy naukowcy zaręczają, że działa – wystukiwanie na klawiaturze komórki liczb które odpowiadają pozytywnym emocjom poprawia nam humor. Dziwaczne, ale prawdziwe.

Czy naciskanie klawiszy na komórce może mieć jakikolwiek związek z naszym samopoczuciem? Psychologowie niemieccy twierdzą, że tak. Po wystukaniu serii cyfr, które odpowiadają określonym słowom (w zapisie alfabetycznym klawiatury) będziemy czuli się nieco lepiej jeśli słowo które wystukaliśmy ma pozytywne znaczenie i nieco gorzej – jeśli oznacza coś nieprzyjemnego.

Jak to odkryto?

Otóż naukowcy (Sascha Topolinski z zespołem), zaprosili uczestników, którym powiedziano, że biorą udział w badaniu dotyczącym ergonomii korzystania z klawiatury komórki. Badani wystukiwali podaną kombinację klawiszy (mieli podane jedyne cyfry, na klawiszach nie było liter), a następnie mieli oceniać na ile dobrze wystukiwało się im daną kombinację. Oczywiście nie chodziło o ergonomie. Pod kombinacją cyfr ukryte były słowa takie jak miłość (liebe – 54323), przyjaźń (freund – 373863 ), złość (angst – 26478) i śluz (7245346) – badani o tym jednak nie wiedzieli (choć pewnie nie raz wystukiwali takie kombinacje cyfr wysyłając SMSy). Słowa dobrano tak, by pod żadną kombinacją nie kryło się inne słowo. Po porównaniu wyników pomiaru „przyjemności” wystukiwania okazało się, że wystukiwanie słów o pozytywnej konotacji sprawia, że badani oceniali czynność jako przyjemniejszą niż wystukiwanie słów o negatywnym wydźwięku. Oznacza to (najprawdopodobniej), że ich mózg poza świadomością, rozpoznał kombinację klawiszy jako słowo i dostroił się do niego. W dalszej perspektywie oznacza to, że na tyle już nauczyliśmy się klawiatur naszych komórek, że nawet myśląc, że wystukujemy zwykły numer, nasz mózg łączy go ze znaczeniem słownym.

Badacze próbowali ugryźć temat również z innej, bardziej praktycznej strony. Otóż badanym kazano zadzwonić pod określony numer mówiąc im, że dzwonią do firmy i mają za zadanie ocenić przyjazność biznesową nagranego na poczcie głosowej komunikatu. Część badanych wykręcała numer, pod którym ukryta była nazwa zbieżna z profilem biznesu (6437952643 – mieszkanie, dla firmy zajmującej się nieruchomościami), część zaś numer, którego odzwierciedlenie za pomocą liczb nie wiązało się z prowadzonym biznesem. Ci, którzy dzwonili pod „mieszkanie” i słyszeli komunikat poczty (ten sam co druga grupa), oceniali go jako bardziej przyjazny. Zatem odpowiedni numer telefonu może wspomóc Twój biznes.

Jakie to może mieć znaczenie poza doraźnym poprawianiem sobie nastroju? Jeśli chcesz być postrzegany jako osoba przyjacielska i miła, spróbuj wybrać sobie numer, który się z tym kojarzy – np. 79672842 („sympatia”) a jeśli prowadzisz fundację wpleć w numer 32922 (dawać).

A teraz rozszyfrujcie jakie słowa ukryłam pod pierwszymi dwoma liczbami, które zalecam wystukiwać?

fot.:Michal Ufniak/SXC.hu

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: www.psychologicalscience.org/index.php/news/releases/dial-5683-for-love-dialing-certain-numbers-on-a-cell-phone-changes-your-emotional-state.html

3 komentarze »

  • Magi pisze:

    Kocham i radość 🙂 Bardzo ciekawy artykuł!

  • dortes pisze:

    no, to zalezy jeszcze od modelu komorki:)

  • liquidy pisze:

    Jak dla mnie to bzdura, i zgodzę się z dortes. Ciekawe co by na to powiedzieli właściciele współczesnych komórek w których nie ma już klawiatury numerycznej 🙂 czy wklepywanie tych liczb na ekranie także wpływa na nasze emocje ?

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)