5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Wywąchaj sobie partnera

Submitted by on 9/01/2009 – 17:453 komentarze

Każda średnio rozgarnięta kobieta dość szybko orientuje się, że podoba się mężczyźnie. Błysk w oku, wyprężona postawa, obniżony tembr głosu rozpoznaje się szybko. Okazuje się jednak, że rozpoznać zainteresowanie kobiety potrafią również po zapachu.

Wprawdzie wywąchiwanie potencjalnego partnera jest na poziomie podświadomym, ale dla mężczyzn którzy roztaczać chcą przed kobietą wizje niezaangażowanego i obojętnego macho ich własny zapach może okazać się zdradliwy.

Koncepcja o zapachowym okazywaniu zainteresowania nie wzięła się z powietrza. Istnienie feromonów naukowcy potwierdzili już dawno i choć zasada ich działania nie jest jeszcze do końca opisana, to wiemy już że zapachowo, również potrafimy być dla siebie atrakcyjni.
Problem w tym, że feromony Krzysia, mogą działać na Madzię, ale na Kasię już niekoniecznie. Chyba że Krzysiowi Kasia się podoba i będąc w jej towarzystwie Krzysio jest pobudzony.

Naukowcy chcąc zbadać możliwość rozpoznawania przez kobiety pobudzenia u mężczyzn przez zapach najpierw wybrali 20 mężczyzn, którzy otrzymali zakaz używania dezodorantów przez kilka dni. Następnie umieszczono im pod pachami specjalne poduszki absorbujące pot i wysłano na siłownię. W drugim etapie (z nowymi poduszkami) mężczyźni oglądali firmy pornograficzne.
Potem poduszeczki z męskim potem zademonstrowano (zapachowo) kobietom. (Na szczęście żadna z kobiet nie zemdlała podczas badania). Okazało się, że w momencie wąchania zapachu mężczyzny który był pobudzony seksualnie, prawa część mózgu kobiety zaczynała dodatkowo reagować. (dokładnie odzywała się kora oczodołowo-czołowa oraz zakręt wrzecionowaty). Te rejony mózgu odpowiedzialne są za przyjemność związaną z seksem (i jedzeniem), emocje oraz kontrolę zachowania. Pobudzenie kory nie występowało w momencie prezentacji zapachu mężczyzn po wykonywaniu ćwiczeń fizycznych.

Okazuje się więc, że kobiety doskonale rozpoznają pobudzenie u mężczyzn – nie tylko po zamglonym spojrzeniu i nieskoordynowanych ruchach, ale również po zapachu – choć ta ostatnia informacja pozostaje na podświadomym poziomie.

źródło: livescience.com

fot.:Nara Vieira da Silva Osga

Popularity: 2% [?]

3 komentarze »

  • sollin pisze:

    Hmmmm, wydaje mi się, że to jest dość stara informacja. Nawet na ten temat był program w TVP2.

  • nianiaogg pisze:

    @solin – nie wiem, nie mam telewizora 🙂 Blog jest bardziej o ciekawostkach psychologicznych i „około emocjonalnych”, bardziej liczą się więc dla mnie rzeczy ciekawe niż najnowsze – choć te również (to nie blog o komórkach 🙂 hehe . A z ciekawości – pamiętasz co to był za program?

  • sollin pisze:

    O ile dobrze pamiętam to był jeden z programów popularno-naukowy emitowany w weekend w ramach cyklu filmów o człowieku. Hmmmm, to było ze dwa lata temu.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)