5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Z makijażem czy bez? Co wolą mężczyźni?

Submitted by on 28/04/2009 – 12:003 komentarze

makijaz-i-psychologiaHistoria makijażu sięga głęboko w starożytność i choć nie zawsze techniki makijażu były bezpieczne (zwłaszcza wybielanie skóry arszenikiem czy cienie do powiek z ołowiem) to nadal kobiety się malują a na kosmetyki wydają setki złotych. Czy mężczyźni wolą kobiety z makijażem czy bez? Zdania są podzielone aczkolwiek wielu mężczyzn mówi że lubi kobiety bez makijażu – są wtedy naturalne i widać ich prawdziwe piękno. To co mężczyźni mówią okazuje się jednak jedynie społecznie oczekiwanym farmazonem, badania eksperymentalne pokazują bowiem że bardziej atrakcyjna jest jednak kobieta umalowana.

Nad wpływem makijażu na atrakcyjność zastanawiano się już od dawna i badań przeprowadzono wiele. Ciekawsze i najnowsze należą do psychologa społecznego Nicolasa Geugena. Za pomocą kontrolowanego eksperymentu porównywał on zainteresowanie okazywane kobietom przez mężczyzn. We Francji posadził przy barze dwie kobiety – jedną w makijażu, drugą bez. Kobiety rozmawiały ze sobą, a za każdym razem, kiedy do którejś z nich podchodził mężczyzna i rozpoczynał rozmowę dawały one dyskretnie znak obserwatorowi i uprzejmie „spławiały” mężczyznę. Eksperyment trwał 20 wieczorów a dla zachowania rzetelności makijaż raz miała jedna, raz druga z nich.

Co się okazało? Makijaż przyciąga mężczyzn znacznie bardziej – w przypadku kobiety umalowanej czas pierwszego „ataku” mężczyzny wynosił zaledwie 17 minut i kobieta zagadywana była średnio 2 razy na godzinę. W przypadku kobiety bez makijażu, na pierwszych zainteresowanych musiała ona czekać dwa razy dłużej i otrzymywała o 25% propozycji mniej.

Hipoteza badawcza (mężczyźni wolą kobiety umalowane) się potwierdziła, choć Geugen zwraca również uwagę na to że kobieta umalowana może być bardziej pewna siebie i przez to bardziej atrakcyjna. Jakikolwiek nie byłby powód zwiększenia zainteresowania mężczyzn umalowanymi kobietami pewne jest jedno – makijaż działa i chodząc do barów bez tapety kobiety obniżają sobie szansę na podryw.

Warto też pamiętać o wcześniejszych badaniach nad makijażem i ich wpływem na płeć „brzydką” – mężczyznom podoba się makijaż oczu i to on przyciąga ich uwagę. Makijaż ust jest zaś mniej istotny. (Mulhern, 2003)

fot.: Flávio Takemoto

Popularity: 3% [?]

Źródło tekstu: http://findarticles.com/p/articles/mi_6894/is_1_10/ai_n28518814/pg_2/?tag=content;col1

3 komentarze »

  • kasiek pisze:

    Ciągle słyszę że mężczyźni wolą „kobiety naturalne”, tylko ciekawe że żaden się za taką nie obejrzy, za to kopary im opadają na widok wymalowanych panien z tipsami i silikonem w staniku 🙂

  • Ewelina H pisze:

    Moim zdaniem faceci lubią kobiety z makijażem ale nie z tapetą pełną pudru czy fluidu

  • Monia pisze:

    To oczywiste że piękny wyrazisty i smaczny makijaz bardziej zwróci uwage faceta niz naga twarz u kobiety. I nie ma w tym nic naprawde złego że kobiety podkreslaja swoje rysy twarzy a czasami na ładnej formie potrafia stworzyc piekną oprawe kobiecej urody. Makijaż powinien byc sztuka do podziwiania,smaku,uroku,zmysłowosći i kobiecosci.Ale mówie oczywiscie o makijazu a nie o niepotrzebnej tapecie,która potrafi nawet ubrzydzic profesjonalnie.Niech zaden facet nie mysli ze makijaz jest czyms złym albo ze kobiety sie maluja bo uwazaja ze sa brzydkie. Prawda jest taka ze jak ktoś jest brzydki to nawet piekny makijaz mu nie pomoze…On jedynie podkrela to co naturalnie posiadasz a nie osiagniesz tego nawet dobrym pudrem czy kredką.

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)