5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Różności

Zadbaj o właściwy poziom żelaza u niemowlęcia i dziecka

Submitted by on 10/10/2017 – 10:02Komentarze (1)

zelazo-dla-niemowlat

Niedobory żelaza w ciąży oraz w diecie małego dziecka mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. W przypadku dorosłych zazwyczaj związane są one z występowaniem choroby zwanej anemią. Bladość, osłabienie, omdlenia – jej charakterystyczne objawy ustępują pod wpływem suplementacji tego jakże ważnego mikroelementu. W niektórych przypadkach należy zastosować inne metody leczenia, ale zazwyczaj dostarczanie niezbędnej ilości żelaza rozwiązuje problem. Tymczasem u małych dzieci niedobory żelaza mogą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.

 Jak ważne jest żelazo dla niemowląt?

Żelazo dla niemowląt jest niezwykle istotne. Może doprowadzić nie tylko do anemii i poważnych konsekwencji z nią związanych, ale i do zahamowania rozwoju dziecka oraz problemów związanych z ośrodkowym układem nerwowym. Dlatego tak ważne jest dbanie o właściwą dietę podczas trwania ciąży oraz kontrolowanie stanu zdrowia niemowlęcia. Jeszcze przed zajściem w ciążę kobieta powinna zbadać swój poziom żelaza i w razie konieczności uzupełnić jego niedobory. Niestety, nawet u matek przebadanych i z dobrym poziomem nasycenia organizmu tym mikroelementem, z czasem dochodzi do niedoborów. Ma to związek z tym, że przyjmowane przez kobietę żelazo zostaje rozdysponowane pomiędzy nią, a rozwijające się w jej ciele dziecko. A wraz z dzieckiem rosną także jego wymagania żywieniowe. Dlatego kobietom w ciąży zaleca się przejście na dietę opartą na produktach z wysoką zawartością żelaza, a z czasem również dodatkową suplementację. Ponieważ jest to wyjątkowo słabo przyswajalny składnik pokarmowy, daniom przygotowywanym pod kątem znacznej zawartości żelaza powinny towarzyszyć inne, które wspomagają wchłanianie tego pierwiastka. Tylko dzięki temu zapobiegniemy niedoborom żelaza już od pierwszych chwil życia, czytaj więcej na http://humana-baby.pl/blog/zelazo-a-rozwoj-umiejetnosci-poznawczych/.

Poniżej lista produktów rekomendowanych, których spożywanie pomoże zapobiec brakom żelaza u niemowląt i płodów.

  1. Wątróbka – szczególnie wieprzowa, choć inne też mają dużą zawartość żelaza

  2. Otręby pszenne

  3. Kaszanka

  4. Cynaderki

  5. Rośliny strączkowe: fasola, soczewica, soja

  6. Pestki dyni oraz słonecznika

Co warto robić, aby wspomóc naturalne procesy przyswajania żelaza.

        1. Pokarmy lub suplementy z żelazem popijaj sokiem pomarańczowym i innymi produktami o wysokiej zawartości witaminy C. Co istotne – należy unikać picia dużych ilości herbaty z cytryną, bo takie połączenie dostarcza organizmowi dużych ilości glinu, utrudniającego wchłanianie żelaza

        2. Jeśli suplementujesz żelazo w tabletkach, połykaj je na czczo

        3. Zwiększ w diecie ilość warzyw i owoców

        4. Zrezygnuj z produktów mącznych lub spożywaj ich minimalne ilości

        5. Ogranicz przyjmowanie przetworów mlecznych i mleka

        6. Możesz przyjmować suplementy diety zawierające laktoferynę

Zapobieganie niedoborom żelaza u niemowląt

Mleko matki w naturalny sposób wspomaga przyswajanie żelaza u niemowląt karmionych piersią. Zawiera wiele cennych i istotnych dla zdrowia małego dziecka substancji – między innymi tzw. laktoferynę, dzięki której żelazo staje się lepiej przyswajalne. Dlatego karmienie piersią jest najlepszym środkiem na suplementację żelaza dla niemowląt, oczywiście pod warunkiem, że matka sama nie cierpi na niedobór. Ryzykowne jest podawanie dziecku żelaza z formie sztucznej suplementacji. Można się na to zdecydować wyłącznie, o ile tak zaleci lekarz i w następstwie poważnych kłopotów zdrowotnych małego człowieka.

Warto wiedzieć, że nadmiar żelaza może być równie szkodliwy, jak zbyt małe jego ilości. Prowadzi do biegunki, zatruć, uszkodzenia wielonarządowego. Co istotne – nie jest łatwo doprowadzić organizm do takiego stanu – zazwyczaj pojawia się on u dorosłych ludzi i jest związany z występowaniem choroby genetycznej, w której przebiegu organizm gromadzi duże ilości mikroelementu. Niemniej jednak organizm niemowlaka jest na tyle delikatny, że sztuczną suplementację należy prowadzić pod bacznym okiem lekarza i tylko w dobrze uzasadnionych okolicznościach.

Braki żelaza u niemowlęcia mogą prowadzić nie tylko do anemii w takiej formie, jaka czasami doskwiera niektórym spośród nas – dorosłych – ale mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Długotrwałe i znaczne negatywnie wpływają na rozwój psychoruchowy małego człowieka. Martwić się o właściwą ilość tego pierwiastka powinniśmy szczególnie u wcześniaków lub noworodków z małą masą urodzeniową, dzieci karmionych sztucznymi mieszankami mlecznymi niewzbogacanymi o żelazo (wiele spośród nich jest wzbogacanych), a także w przypadku dzieci często chorujących. Drobiazgowa dbałość o właściwy sposób odżywiania i stan zdrowia dziecka zaowocuje w przyszłości i pozwoli małemu człowiekowi cieszyć się wyjątkowym zdrowiem!

Popularity: 1% [?]

Komentarze (1) »

  • alenka pisze:

    mój maluszek ostatnio dostał od lekarza świetny suplement na niedobór żelaza – dicofer junior, maluszek miał cały czas problemy z wynikami krwi, teraz wszystko zniknęło 🙂

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)