5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Twórczość

Znani i zaburzeni. Jack Kerouac

Submitted by on 19/06/2009 – 11:13Komentarze (0)

jack-kerouacJack Kerouac znany jest przede wszystkim z powieści „W drodze” – sztandarowej pozycji na liście lektur każdego amerykańskiego nastolatka. Powieść ceniona jest na całym świecie i uważana za manifest Beat Generation, czyli ruchu bitników z lat 50 tych, którzy propagowali wolny styl życia, nonkonformizm i indywidualizm. Z ruchu tego wykształcił się nurt hippisowski. Kerouac, poza powieścią „W drodze” napisał wiele innych powieści, żadna jednak, jak ta pełna alegorii opowieść pisana w nurcie spontanicznej prozy, nie stała się tak słynna. Mało kto wie, że Jack Kerouac miał za sobą epizod schizofreniczny.

Dane na temat diagnozy, znalazły się w aktach medycznych pisarza. Epizod schizofreniczny doprowadził do tego, że Kerouac został uznany niezdolnym do służby wojskowej i został zwolniony ze służby w marynarce wojennej.

Diagnoza, którą otrzymał 20 letni Keruac brzmiała „dementia praecox” (demencja wczesna).Obraz kliniczny tego zaburzenia to pogranicze autyzmu i schizofrenii – ze względu na zbyt dużą nieścisłość terminu, obecnie nie jest on już używany w środowisku psychiatrycznym. Kerouac nie zgodził się z diagnozą. Pisał „Na ile jestem świadomy, odczuwam pewne napięcie emocjonalne, ale nie słyszę głosów, które by do mnie mówiły. Miewam jednak obrazy przed oczami i przed snem słyszę muzykę. Wiem, że nie powinienem mówić tego psychiatrze, ale chcę być szczery”.

Epizody te, miały trwać 10 miesięcy. Po zwolnieniu Keruaca z wojska nigdy się nie powtórzyły. Istnieje teoria, że Keruac został błędnie zdiagnozowany, a jego objawy miały związek z nadużywaniem alkoholu (z tego powodu zresztą zmarł), bądź stanami depresyjnymi, które miewał.

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)