5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Twórczość

Znani i zaburzeni. Philip K.Dick

Submitted by on 10/05/2009 – 12:49Komentarze (0)

dickNazwisko Philip K. Dick jest znane każdemu miłośnikowi fantastyki i nie ma chyba na świecie osoby, która nie spotkałaby się przynajmniej z jednym filmem nakręconym na podstawie twórczości Dicka. Wymienić tu można „Raport mniejszości”, „Pamięć absolutną”, „Przez ciemne zwierciadło” „Next”, czy wreszcie najbardziej znany obraz –„Łowca androidów”. Powieści i opowiadania Dicka stały się też kanwą wielu gier fabularnych i komputerowych czy nawet sztuk teatralnych. Mało kto jednak wie, że ten jeden z najbardziej znanych pisarzy science – fiction był schizofrenikiem, dodatkowo uzależnionym od alkoholu i w wielu momentach swojego życia cierpiał na stany lękowe uniemożliwiające mu normalne funkcjonowanie.

Philip K.Dick urodził się jako wcześniak w 1928 roku. Od siódmej klasy zaczął cierpieć na napadowe bóle głowy o nieznanej etiologii oraz stany lękowe. Kilka lat później, u Dicka zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną. W późniejszym etapie jego życia, inny psychiatra diagnozując Dicka ponownie stwierdził, że nie widzi pełnych objawów schizofrenii, a jedynie „zdziwaczenie”. Diagnoza w późniejszym etapie życia była już jednak utrudniona bowiem Dick był wtedy uzależniony od alkoholu i środków psychoaktywnych.

W 1974 roku, Dick przeżył serię wizji które nazwał „2-3-74″ (od okresu w którym się pojawiły – luty – marzec 1974). Wizje opierały się na złudzeniach wzrokowych – Dick widział światła laserowe, ostre formy geometryczne a okazjonalnie również Jezusa oraz wizje starożytnego Rzymu. Od tego czasu Dick miał prowadzić podwójne życie – jedno jako Philip Dick, autor powieści science – fiction, drugie jako Tomasz, męczennik chrześcijański zamęczony w pierwszym wieku naszej ery. Miał też poczucie znajdowania się pod bezpośrednią opieką proroka Eliasza. Pod koniec życia Dicka jego paranoja zaostrzyła się. Uważał że prześladuje go KGD i CIA. Prawdopodobnie podczas jednego z ataków włamał się również do własnego domu. Sprawy do końca nigdy nie wyjaśniono, ale nie znaleziono też żadnych dowodów na to, że włamanie było przeprowadzone przez osobę z zewnątrz.

Dick zmarł w 1982roku. Przez całe swoje życie miał 5 żon – wszystkie małżeństwa zakończyły się rozwodem.

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)