5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Uzależnienie od depresji – fakt czy mit?

Submitted by on 30/12/2021 – 20:32Komentarze (0)

Depresja może sprawić, że poczujesz się nieszczęśliwy, bezużyteczny i niezainteresowany ludźmi, na których Ci zależy. Fizyczne objawy tej powszechnej choroby obejmują trudności ze snem, brak apetytu i zmęczenie.

Depresja a uzależnienie od tego stanu

Podczas gdy wiele osób zakłada, że uzależnienie ogranicza się do narkotyków, takich jak nikotyna lub alkohol, niektóre działania również mogą być uzależniające. Dzisiaj przyjrzymy się, czy to samo dotyczy zachowania depresyjnego.

Depresja nie ma takich samych właściwości uzależniających jak narkotyki czy alkohol. Takie chemikalia mogą zaszkodzić lub zastąpić procesy przetrwania mózgu, które pozwalają mu odróżnić przyjemność od nadchodzącego niebezpieczeństwa.

Według National Institutes of Health, gdy u osoby rozwinie się choroba związana z nadrmiernym używaniem narkotyków, część mózgu poszukująca przyjemności zostaje przejęta, powodując, że potrzebujesz ich coraz więcej.

Symptomy depresji

Depresja jest powszechną chorobą psychiczną, która dotyka 6,7 procent osób rocznie i do 16,6 procent dorosłych przez całe życie.

Objawy depresji różnią się w zależności od osoby i mogą wahać się od stanu łagodnego do ciężkiego:

  • smutek,
  • poczucie bezwartościowości,
  • bezsenność,
  • braki pokładów energii,
  • zbyt drastyczne różnice, jeśli chodzi o masę ciała,
  • brak możliwości skoncentrowania się na jednej rzeczy.

Przy czym te muszą trwać co najmniej dwa tygodnie i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie osoby cierpiącej na depresję.

Komfort w przypadku stanu depresyjnego

Fizycznie i emocjonalnie depresja może być wyniszczająca. Niektórzy ludzie mogą szukać pocieszenia z wielu źródeł, próbując poczuć się lepiej.

W przypadku osób z depresją może to oznaczać próbę znalezienia pocieszenia w czynnościach lub odczuciach związanych z wygodą i komfortem psychicznym.

Walka z depresją

Chociaż medycyna i poradnictwo mogą pomóc w depresji, proces ten wymaga czasu.

Zanim odczujesz pełne działanie antydepresantu, może minąć od 2 do 4 tygodni i do 2 do 3 miesięcy, zanim lek zacznie działać. Znalezienie odpowiedniego leku przeciwdepresyjnego i jego dawki może wymagać kilku prób i błędów.

CBT (terapia poznawczo-behawioralna) wymaga czasu, ponieważ obejmuje naukę wykrywania negatywnego myślenia i zmianę pomysłów oraz zachowań na bardziej pozytywną reakcję.

Terapia może pomóc niektórym osobom poczuć się lepiej w ciągu kilku tygodni, ale w przypadku innych niestety potrwa dłużej.

Podsumowanie

Nawet najbardziej szkodliwe dla człowieka rzeczy mogą w pewien sposób zapewnić komfort, a jednocześnie wywołać strach przed podjęciem następnego kroku. Nie oznacza to, że nie powinieneś angażować się w walkę z nimi. To samo można powiedzieć o depresji, której nie należy lekceważyć. Kluczowe jest wdrożenie się w kontakt z psychoterapeutą, który faktycznie jest osobą posiadającą kwalifikację do udzielania pacjentom pomocy z zakresu problemów psychicznych. Warto się nad tym zastanowić, szczególnie w obliczu możliwości rozmowy z fachowcem online przez aplikację mobilną.

Popularity: unranked [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)