5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

10 powodów aby wyrzucić telewizor

Submitted by on 19/10/2009 – 11:004 komentarze

telewizja-wplyw-psychologiaW każdym domu znajduje się przynajmniej jeden telewizor. Brak odbiornika TV jest tak rzadki, że kiedy prowadzone są badania na temat oglądalności i pada pytanie „ile ma Pan telewizorów w domu” na odpowiedź „ani jednego” ankieterka mówi: „to wpiszę jeden, bo mi nie uwierzą” (historia prawdziwa). Tymczasem telewizja, poza zabijaniem czasu, wywołuje też szereg innych konsekwencji negatywnych, o których słyszymy nieco rzadziej. Na przykład:

  1. Telewizja sprawia, że jesteś mniej elokwentny
    Telewizja zubaża słownictwo dzieci – a robi to w ten sposób, że rodzice zajęcie wgapianiem się w czarne pudełko praktycznie przestają ze sobą rozmawiać. W efekcie, słownictwo dziecka nie może się rozwijać. Brak komunikacji w dorosłym życiu również wpływa negatywnie na elokwencję.
  2. Telewizja sprawia, że jesteś grubszy
    Niedawno przeprowadzono badania na temat związku między reklamami żywności a tyciem. Okazało się, że ekspozycja reklam związanych z jedzeniem zwiększa spożycie przekąsek przy oglądaniu telewizji o 45%. Oczywiście, to nie sama telewizja powoduje wzrost konsumpcji przegryzek – to wina kulinarnych reklam. Problem polega na tym, że stanowią one lwią część reklam emitowanych w TV – oglądają więc TV, chcąc nie chcąc oglądamy również reklamy jedzenia i w efekcie podjadamy więcej.
  3. Telewizja sprawia, że jesteś nieszczęśliwy
    Badania nad wpływem telewizji na człowieka wykazały, że osoby nieszczęśliwe spędzają przed telewizorem 30% więcej czasu niż szczęśliwe. Nie znamy kierunku korelacji, nie wiadomo więc czy to stany obniżonego nastroju wywołują zwiększone oglądanie telewizji czy też telewizja wywołuje gorsze samopoczucie, co nie zmienia faktu, że bezpieczniej nie oglądać – może dzięki temu będziemy bardziej zadowoleni z życia.
  4. Telewizja sprawia, że jesteś niewyspany
    Oglądanie telewizji przed snem i reguła zaangażowania, która każe nam dokańczać rzeczy niedokończone, sprawiają, że zamiast wyłączyć nudny film, oglądamy go do końca a na drugi dzień jesteśmy niewyspani. Jaki jest tego sens?
  5. Telewizja robi z ciebie materialistę
    Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Teksasie wykazały, że osoby oglądające więcej telewizji stają się bardziej nastawione na konsumpcję. Telewizja gloryfikuje posiadanie i im więcej jej oglądamy, tym mocniej przyswajamy wpajane przez telewizję wartości.
  6. Telewizja sprawia, że jesteś nieaktywny fizycznie
    Bardzo dokładne badania nad związkiem aktywności fizycznej i ilości spędzonego przed telewizorem czasu przeprowadzono w 2006 roku w Bostonie. Z badania wynika, że im więcej oglądamy telewizji, tym mniej aktywni fizycznie jesteśmy. W badaniu oparto się na pomiarach za pomocą pedometru (licznik kroków). Założono, że 10.000 kroków to odpowiednia norma dla każdego zdrowego, dorosłego człowieka. Po analizie czasu spędzonego przed telewizorem (rekordziści potrafili w weekend siedzieć przed telewizorem 19 godzin) okazało się, ze każda godzina zmniejsza ilość kroków o 144 i o 16% obniża szanse na wykonanie „dziennej normy” kroków. Oglądanie telewizji przez 3,6 godziny dziennie aż o 47% zmniejsza szansę na wykonanie dziennej normy aktywności (10.000 kroków) w porównaniu do ludzi, którzy nie oglądają telewizji wcale.
  7. Telewizja uczyni z Twojego dziecka despotę
    Czy chciałbyś aby Twój syn był w szkole jednym z tych despotów, którzy szykanują słabszych i znęcają się nad nimi? Nie, to wyrzuć telewizor. W badaniach z 2005 roku, przeprowadzonych w Chicago, doktor Frederick J. Zimmerma odkrył, że jeśli czterolatek ogląda telewizję przez ponad trzy godziny dziennie, ma o 25% większe szanse na to, by kilka lat później (6-11 lat) stać się despotą i być określanym jako dziecko znęcające się nad rówieśnikami.
  8. Telewizja zdołuje Twoją babcię
    Starsze osoby, które oglądają dużo telewizji, mają negatywny obraz starości. Innymi słowy mówiąc, telewizja wpływa na negatywne postrzeganie swojego wieku, a to z kolei może sprzyjać pogorszeniu się nastroju osoby starszej. Analiza treści emitowanych w telewizji pokazuje, że w tzw. prime time, zaledwie 2% osób pokazywanych w telewizji stanowią osoby starsze (powyżej 65 roku życia) podczas gdy stanowią one 12,5% populacji.
  9. Telewizja sprawia, że myślisz iż świat jest bardziej zły, niż jest w rzeczywistości
    Telewizja zmienia Twój sposób postrzegania świata. Widzisz w nim więcej zła i negatywów niż jest ich w rzeczywistości. Im więcej oglądamy telewizji, tym bardziej pesymistyczne podejście mamy do życia. Jest to związane z tym, że oglądając telewizję widzimy więcej negatywnych informacji. Huragan i powodzie przykują bowiem więcej osób do ekranu niż informacja o słonecznym dniu. Z badań nad poziomem zaufana do innych a ilością czasu spędzanego przez ekranem wynika też, że ci którzy więcej oglądają, są mniej ufni.
  10. Telewizja wpędzi cię w długi
    Nawet jeśli masz najtańszy abonament telewizyjny, telewizja może wpędzić cię w długi. Odbywa się to bardzo subtelnie – najpierw zaczynasz dostrzegać, że osoby które w telewizji prezentowane są jako należące do twojej klasy ekonomicznej (mają podobne prace i podobnie zarabiają) otaczają się lepszymi rzeczami niż ty. To zmieni twoje postrzeganie tego, co dla twojego przedziału zarobków jest normą. Innymi słowy, będziesz uważał się za bardziej bogatego niż jesteś. Biorąc pod uwagę fakt, iż jednocześnie (o czym pisałam wcześniej), telewizja wzmocni twój konsumpcjonizm zaczniesz kupować więcej zbyt kosztownych rzeczy. Efekt? Zapraszamy do klubu anonimowych dłużników.

Znacie jeszcze inne powody, dla których warto się pozbyć telewizora?

Popularity: 3% [?]

4 komentarze »

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)