5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Czy pies odczuwa poczucie winy?

Submitted by on 12/06/2009 – 14:33Komentarze (0)

pies-poczucie-winyKażdy właściciel psa zna to smutne i potulne spojrzenie swojego ulubionego czworonoga, kiedy ten coś przeskrobał. Czujemy, że piec patrzy na nas spode łba z poczuciem winy i nadzieją na wybaczenie tego, że porwał nam z talerza kawałek kurczaka. Czy psy mogą odczuwać poczucie winy? Czy jest to jednak jedynie przynależna naczelnym emocja? Co na to psychologia i nauka?

Zbadaniem tego, czy psy są w stanie odczuwać poczucie winy, a przede wszystkim czy ich fizjonomia może rzeczywiście odzwierciedlać takie uczucie zająć się profesor Horowitz z Barnard College w Nowym Jorku. Do badania wybrał kilka psów wraz z ich właścicielami. Podczas badania, właściciel opuszczał pomieszczenie, a pies otrzymywał do zjedzenia zakazany przysmak. Potem, właściciel wracał i miał ocenić, czy pies wykazuje objawy poczucia winy, czy też nie. Badacze, nie powiedzieli właścicielom, że nie wszystkie psy rzeczywiście zostaną nakłonione przysmakiem do przekroczenia reguł.

Okazało się, że właściciele rozpoznawali poczucie winy wtedy, kiedy byli poinformowani o tym, że pies zjadł zakazany przysmak. Mało tego – każdy pies tym większe miał poczucie winy (w oczach właściciela) im mocniej został skarcony przez swojego Pana. Oznacza to, że:

  • po pierwsze – postrzeganie poczucia winy u psów zależy od tego, czy właściciel jest przekonany o tym, czy pies przekroczył granicę czy też nie. (tam, gdzie pies zjadł smakołyk, ale nie powiedziano o tym właścicielowi, nie było oznak poczucia winy)
  • po drugie – pies reaguje określonym zachowaniem nie na przekroczenie granic zadanych mu przez właściciela, ale na karzące zachowanie właściciela.

Podsumowując – wiara w to, że pies może odczuwać poczucie winy i żal w związku z tym, że złamał ustalone przez właściciela zasady jest jedynie myśleniem życzeniowym właścicieli i próbą antropomorfizacji tego inteligentnego skądinąd zwierzęcia.

Popularity: 2% [?]

Źródło tekstu: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2009-06/e-wrp061109.php

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)