5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Twórczość

Jak rozwinąć kreatywność? Zakochaj się!

Submitted by on 6/10/2009 – 09:00Komentarze (0)

kreatywnosc-miloscChcesz być bardziej kreatywny? Myślisz o tym, aby zapisać się na trening kreatywności? Nie ma takiej potrzeby – wystarczy się zakochać. Stan zakochania – wbrew powszechnej opinii – całkiem mocno poszerza naszą perspektywę.
To, że osoby zakochane widzą świat inaczej, wiemy już z pierwszych lekcji języka polskiego w szkole. Niestety z reguły pokazują nam dość kiepskie przykłady – Werter czy Romeo kreatywnością się nie wykazali – wprost przeciwnie mieli dość poważne zawężenie świadomości. (Romeo się wprawdzie starał, ale piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami).

Psychologowie z Uniwersytetu w Amsterdamie postanowili sprawdzić czy rzeczywiście, będąc zakochanymi, myślimy inaczej. Stworzyli wiec serię eksperymentów, które potwierdziły ich hipotezę.

Dlaczego zakochanie czyni nas bardziej kreatywnymi? Badacze sugerują, że chodzi o szeroka perspektywę długodystansową, której nabieramy wtedy kiedy jesteśmy zakochani (myślimy o życiu z ukochaną osobą, wspólnej przyszłości itd. Takie długofalowe myślenie pozwala na globalne przetwarzanie szerszej ilości danych z szerszego spektrum, co wyzwala kreatywność. Przeciwieństwem myślenia w stanie zakochania, jest myślenie w stanie podniecenia seksualnego, gdzie myślimy bardzo krótkoterminowo – na zasadzie tu i teraz. Taki sposób myślenia powoduje, że nie bierzemy wszystkich zmiennych pod uwagę- innymi słowy mówiąc, podnieceni nie jesteśmy kreatywni.

fot.: Flavio Takemoto/SXC

Popularity: 2% [?]

Źródło tekstu: www.scientificamerican.com/article.cfm?id=does-falling-in-love-make

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)