5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Zdrada w językach świata

Submitted by on 23/07/2009 – 09:004 komentarze

zdradaZdrada – dla jednych całkowite przekreślenie kilkunastoletniego bycia razem, dla innych niewinny skok w bok, na który spokojnie można przymknąć oko.
Jak zdradzamy i czy kulturowo różnimy się w aspekcie zdradzania partnerów życiowych?
Czy niektóre narody są bardziej a inne mniej podatne na zdradę i który kraj kiedy zdradza to „łapie w ciemności kota”?

Nie ma takiego kręgu kulturowego w którym zdrada nie zdarzałaby się nigdy, choć statystyki mówią, że w zależności od tego gdzie mieszkamy, zdradzamy w różnej częstotliwości i w różny sposób. Najczęściej zdradzają mieszkańcy tych krajów w których jest gorąco. Czy wynika to z „gorętszej krwi” czy z tego, że przez upały obie płcie mocniej odsłaniają swoje wdzięki i przez to trudniej oprzeć się pokusie? Wyjątkiem od reguły „im cieplej, tym więcej zdrad” jest Skandynawia. Tendencja do zdrad u Finów ma wiązać się z małą ilością słońca i długimi nocami. Nie chodzi nawet o to, że długa noc, to więcej możliwości, ale o to, że brak słońca powoduje stany depresyjne, a seks – również poza małżeński jest całkiem niezłym dostawcą endorfin.

A jak w tym wszystkim wyglądają Polacy? Statystyki mówią, że zdradza 30% mężczyzn i co szósta Polka. Jesteśmy więc mniej więcej w średniej.

Zdrada niejedno ma imię
Najciekawsze jest badanie różnic językowych pomiędzy poszczególnymi krajami. Polskiego „skoku w bok” nie zrozumie Holender, który „szuka w ciemności kota”. Szwed „idzie na lewiznę”, a Irlandczyk kiedy zdradza – „gra na spalonym”. Najbardziej rozbudowane określenia na zdradę mają mieszkańcy Ameryki Łacińskiej i Południowej. W Gwatemali „przypala się łydki”, w Panamie – „spala się ukochanych”. Najbardziej subtelne określenie mają Japończycy , którzy „chodzą w zielonym kapeluszu”.

A jak to wygląda u Was? Nie pytam czy zdradzacie – IP nie kłamie, ale czy wybaczylibyście zdradę? A może staliście przed koniecznością dokonania wyboru czy zaakceptować zdradę czy rozstać się z partnerem? Podzielcie się z nami w komentarzu.

fot.: Aleksandra P/SXC

Popularity: 2% [?]

Źródło tekstu: www.gazetagazeta.com/artman/publish/article_25917.shtml

4 komentarze »

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)