5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

4 rozwojowe korzyści z posiadania rodzeństwa

Submitted by on 8/09/2009 – 09:00Komentarze (0)

i jeden minus

rodzenstwoWiększość z nas posiada rodzeństwo. Niektórzy z nas żyją z siostrami i braćmi dobrze, inni przez lata drą z rodzeństwem koty. Posiadanie rodzeństwa niesie jednak ze sobą bardzo wiele pozytywów. Rodzeństwo- niezależnie od tego czy jest od nas starsze czy młodsze, czy tej samej płci czy innej, wywiera na nasze życie ogromny wpływ, pomagając nam w rozwoju. W jaki sposób?

1. relacja z rodzeństwem chroni

W sytuacji kiedy dzieje w rodzinie się coś złego – dochodzi do rozwodu, lub przydarza się sytuacja traumatyczna (śmierć, trudna sytuacja materialna), posiadanie rodzeństwa daje oparcie. Dzięki temu, poziom stresu u jednostki jest mniejszy. Rodzeństwo jest czymś w rodzaju bufora, który ochrania i pozwala szybciej i z mniejszą szkodą dla psychiki przejść trudny okres.

2. rodzeństwo uczy radzenia sobie z konfliktem

Nie ma chyba rodzeństwa które by się nie kłóciło. Niektórzy kłócą się prawie cały czas. Choć rodziców kłótnie między dziećmi denerwują, tak naprawdę są one bardzo rozwojowe. Dzieci nawzajem uczą się argumentacji, kompromisu oraz nabierają pewności, że wyrażanie własnych opinii jest bezpieczne – nieważne przecież co powiesz siostrze – nawet najbardziej wściekła nie odejdzie, tylko na drugi dzień znów pojawi się przy śniadaniu.

3. relacja z rodzeństwem poprawia zdrowie psychiczne

Dobre stosunki z rodzeństwem mogą pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Do końca nie wiadomo, dlaczego tak jest, ale w 2007 roku odkryto, że mężczyźni, którzy przed ukończeniem 20 roku życia mieli kiepskie relacje z rodzeństwem, są bardziej narażeni na pojawienie się depresji w wieku średnim, niż ci mężczyźni, którzy mieli z rodzeństwem dobre relacje. Czy taka zależność jest u kobiet – nie wiadomo. Badań na kobietach nie przeprowadzono. Można jednak założyć że dobre relacje z siostrą będą lepsze niż złe.

4. rodzeństwo przeciwnej płci, uczy bycia w związku

Posiadanie rodzeństwa przeciwnej płci daje ogromną przewagę w życiu nad osobami, które rodzeństwa przeciwnej płci nie mają. Przede wszystkim chodzi o to, że mając brata, siostra może lepiej poznać mechanizmy rządzące płcią przeciwną. Uczy się jak postępować z mężczyznami na przykładzie swojego brata – oczywiście, działa to też w druga stronę. Przede wszystkim, posiadanie rodzeństwa przeciwnej płci przekłada się na zmniejszenie lęku przed płcią przeciwną i nabieraniem biegłości w konwersacji. W efekcie, mając siostrę, chłopak jest bardziej pewny siebie i łatwiej mu poderwać dziewczynę.

Na koniec minus posiadania rodzeństwa – okazuje się, że jeśli Twój brat podejmuje zachowania destrukcyjne – pali czy sięga po narkotyki, Ty jesteś bardziej narażony powielenie tego zachowania. Dziewczęta, które miały siostry, które zaszły w ciąże jako nastolatki, same 4 razy częściej zachodziły w ciąże przed ukończeniem 18 roku życia niż ich rówieśnice, bez precedensu w rodzinie.

Popularity: 2% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)