5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Jak być bardziej atrakcyjnym mężczyzną? Załóż czerwoną koszulkę

Submitted by on 4/08/2010 – 09:002 komentarze

To, że kobiety spowite w czerwień wydają się mężczyznom bardziej atrakcyjne jest dość znaną zasadą. To jednak, że na kobiety czerwień również działa w podobny sposób jest nowością psychologiczną. Panowie – czas na zakupy. Zmieniamy byle jakie szarości i beże na krwistą czerwień.

Journal of Experimental Psychology opublikowało niezwykle ciekawe badania dotyczące atrakcyjności mężczyzn. Okazało się, że mężczyzna, który ma na sobie czerwoną koszulkę wydaje się kobietom bardziej atrakcyjny niż mężczyzna w bieli czy w błękicie. Mało tego, efekt ten działa nawet wtedy, kiedy mężczyzna nie ma na sobie czerwonej koszulki ale znajduje się na czerwonym tle – na przykład na tle ściany.

Andrew Elliot, prowadzący badania uważa, że kobiety reagują tak, bowiem spowity w czerwień mężczyzna wydaje się im silniejszy i o wyższym statusie społecznym. Wpływ na takie podświadome postrzeganie mężczyzny ma mieć nasze uwarunkowanie kulturowo – społeczne, czerwień bowiem od zawsze była symbolem władzy i mocy. Do tego dochodzą też czynniki biologiczne – u niektórych małp, czerwone elementy ciała samca świadczą o jego dominacji.

A jak to zbadano? Badania przeprowadzono międzykulturowo wśród studentów z czterech krajów – Chin, USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Kobietom ( a także grupie biseksualnych mężczyzn) pokazywano zdjęcia mężczyzn, na których komputerowo zmieniano kolor koszulki. W innym eksperymencie pokazywano zdjęcia mężczyzny na różnych kolorach tła. Zawsze dbano o to, by jasność barw była taka sama. Badami, mieli ocenić atrakcyjność prezentowanych na fotografiach mężczyzn, jej status, to czy jest sympatyczna, a także mieli określić, czy chcieliby pójść z tą osobą na randkę, całować się czy angażować w inne erotyczne czynności.

Czerwień okazała się nie mieć wpływu na ocenę tego czy ktoś jest sympatyczny, ale na status oraz pożądanie już tak – jaki z tego wniosek? Jeśli chcesz wyglądać na lepiej ustawionego i wzbudzać większe pożądanie – wdziej czerwień. W tym roku zresztą dość modną. Geje niestety się nie ucieszą – czerwony w ten sposób działa tylko na kobiety. Na ocenę na linii mężczyzna – mężczyzna – czerwona koszulka nie ma wpływ.

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: http://www.rochester.edu/news/show.php?id=3663

2 komentarze »

 • Maciek pisze:

  (Prawidłowy link: http://www.rochester.edu/news/show.php?id=3663 – po poprawieniu, proszę o usunięcie tego nawiasu)

  Nie zgadzam się z tak ogólnymi wnioskami z badań, ze względów merytorycznych. Ale rozumiem, że to ma być wprowadzenie.

  Atrakcyjność człowieka to zbyt szeroki wachlarz odczuć odbiorcy, aby traktować ją tak ogólnikowo – mieszanie seksualności, sympatyczności i statusu.

  Gdyby spojrzeć się na skuteczne techniki manipulacji, np. w marketingu konsumenckim, politycznym czy społecznym, to o wysokim statusie społecznym świadczą zdecydowanie inne kolory.

  Jeżeli chodzi o seksualność – tak, potwierdzam, że to działa. 🙂

 • adamm pisze:

  nieźle napisane, znalazłem jeszcze coś takiego http://www.zaradni.pl/porada/4872,jak_byc_atrakcyjnym_mezczyzna

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)