5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Jakich ludzi unikać?

Submitted by on 14/12/2009 – 13:154 komentarze

uciekacW życiu napotykamy na różne osoby. Nie zawsze, to z kim przebywamy jest kwestią naszego wyboru – nie wybieramy sobie sąsiadów, współpracowników, nasi przyjaciele mają swoich znajomych, z którymi również my się siłą rzeczy spotykamy. Choć nasze otoczenie społeczne jest dla nas wsparciem i zapobiega poczucie samotności, rozwojowi depresji i ubogaca nasze życie, czasami napotykamy na swojej drodze osoby, których lepiej unikać. Oto kilka najczęstszych typów osób, z którymi bezpieczniej spotykać się jak najrzadziej (nawet ryzykując to, że nie będą nas lubić) i przed którymi uciekać, gdy tylko pojawią się na horyzoncie:

Wysysacze czasu

Osoby te mają zawsze sporo wolnego czasu, który mogą spożytkować na rozmowę i przebywanie z nami. Zamiast załatwić sprawę w 10 minut, zawracają nam głowę przez godzinę. Dzwonią do nas, nie pytając o to czy mamy czas na rozmowę, czy nie jesteśmy zajęci. Przeszkadzają nam w pracy wysyłając linki do mało interesujących nas rzeczy przez komunikator i pytając jak nam się podobały oraz wpadają do nas bez zapowiedzenia „na sekundkę” która przekształca się w dwugodzinną nasiadówkę.

Wampiry emocjonalne

Te osoby, są skupione na sobie i swoich sprawach. Potrzebują jednak nieustannej atencji i zainteresowania od nas. Zadręczają nas swoimi problemami, angażują w swoje sprawy, powodują, że zamiast zajmować się tym, co dla nas ważne, spędzamy czas na pomaganiu (w przeciwnym razie fundują nam poczucie winy wielkie niczym ego polityka). Takie osoby żywią się nami a kiedy już nie zostanie w nas ani kropla energii do działania, znajdują sobie nową ofiarę.

Narzekacze

Narzekacze to specyficzny typ osób, którym nigdy nic się nie podoba. Wszystko zawsze jest „nie takie”. Po jakimś czasie, zarażamy się tą postawą i tracimy motywację do jakiegokolwiek działania – bo przecież będzie jeszcze gorzej i nic nie ma sensu. Najczęściej są to osoby z zewnętrznym poczuciem kontroli. Od ludzi, którzy stale narzekają trzeba trzymać się jak najdalej – w przeciwnym razie nasze życie będzie pełne marazmu i poczucia bezsilności.

Zombie

Te osoby wydają się pozbawione mózgu. Rozmowa z nimi jest jałowa i pusta. Nie mają zainteresowań ani niczego ciekawego do powiedzenia. Dwie godziny rozmowy z taką osobą nie wnosi nic do naszego życia. Przebywanie w towarzystwie takich osób, jest po prostu stratą czasu.

Jakich jeszcze ludzi warto unikać Waszym zdaniem?

fot.:m fullmer/SXC

Popularity: 2% [?]

4 komentarze »

 • jakub pisze:

  byłem wampirem emocjonalnym i narzekaczem w związku ale kompletnie do mnie nie docierało że taki jestem, teraz jestem sam bo mnie zostawiła
  jak zmienić takie negatywne cechy ?
  obecnie chodzę na grupę psychoterapeutyczną i pracuję bardzo nad sobą, sporo czytam

 • jane pisze:

  no to jesteś na dobrej drodze ! 🙂

 • Michal88 pisze:

  Ja jestem wysysaczem czasu:P

 • agata pisze:

  a ja, niestety, chyba wszystkim po trochu, i potwornie się z tym czuję 🙁

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)