5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Uczucia

Kłótnie z żoną przedłużają życie

Submitted by on 11/09/2009 – 09:00Komentarze (0)

paraKiedy następnym razem, Twoja żona rozpocznie ciche dni, nawrzeszcz na nią, że skraca Ci tym samym życie. Pary małżeńskie, które kłócą się ze sobą, żyją dłużej! Oczywiście, najbardziej konstruktywnym sposobem rozwiązywania konfliktów z partnerem jest rozmowa, zrozumienie nawzajem swoich racji i kompromis. Jeśli jednak nie stać was na to, by rozmawiać, zdrowiej jest się pokłócić, nić dusić w sobie złość i negatywne emocje.

Konfliktów w małżeństwie, czy związku partnerskim nie da się uniknąć. Te pary, które nie potrafią rozwiązywać konfliktów efektywnie najczęściej stosują jedną z dwóch metod – ciche dni (polegające na obrażeniu się i przemilczaniu tematu) oraz kłótnię. Ciche dni, powodują tłumienie emocji i chowanie urazy do wewnątrz. Duszenie się we własnym sosie gniewu i złości. Kłótnia, choć równie nieefektywna jako metoda, powoduje wyrzucenie emocji i „spuszczenie z palnika”. Dla naszego organizmu, ta druga opcja jest znacznie zdrowsza.

Ernest Harburg, profesor psychologii z University of Michigan School of Public Health and Psychology Department, przez 17 lat badał i obserwował 192 pary małżeńskie pod kątem radzenia sobie z konfliktami. Badane małżeństwa podzielił na cztery grupy – w pierwszej, obie osoby wyrażały otwarcie swoją złość na partnera. W drugiej, żona krzyczała, mąż tłumił. W trzeciej, to mąż był agresywny werbalnie, podczas gdy żona tłumiła złość. W czwartej, oboje małżonkowie tłumili swoje emocje. Na wszystkie badane pracy, 26 (czyli 52 osoby) stosowały czwartą strategię (czyli oboje tłumili emocje). Spośród tej grupy – 25% osób zmarło, zanim ukończono badania (w pozostałych grupach, śmiertelność wynosiła 12%).
Wśród par tłumiących, aż w 23% przypadków rodzin, w których pojawił się zgon, zmarło oboje małżonków. W pozostałych grupach, sytuacja śmierci obu małżonków (wśród par, które dotknęła śmierć) wyniosła zaledwie 6%

Wynika z tego, że w sytuacji kiedy obie osoby w związku mają tendencje do tłumienia złości, ryzyko przedwczesnej śmierci wzrasta dwukrotnie i to w przypadku obu małżonków.
Badacze, analizując wyniki wykluczyli takie zmienne jak palenie, wady wrodzone, nadwaga i inne czynniki zdrowotne, które mogłyby wpłynąć na zwiększenie śmiertelności. Nawet po wykluczeniu tych zmiennych, śmiertelność w parach tłumiących uczucia była wyższa.

Oto kolejny dowód na to, że jeśli masz już się z żoną sprzeczać, lepiej dać upust emocjom.

Popularity: 2% [?]

Źródło tekstu: www.livescience.com/health/080123-spouse-fights.html

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)