5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Problemy

Poczucie własnej wartości – jak nad nim pracować?

Submitted by on 13/08/2009 – 12:0050 komentarzy

dziewczynaNiskie poczucie własnej wartości rzutuje na całość naszego życia – nie pozwala nam znaleźć lepszej pracy, sprawia że czujemy się niepewnie w związku, mamy trudności z nawiązywaniem relacji z innymi, dajemy sobą manipulować itd. Brak wiary w siebie i pomniejszanie swojej siły sprawia, że jesteśmy po prostu nieszczęśliwi i nie możemy rozwinąć skrzydeł.

Niskie poczucie własnej wartości towarzyszy wielu ludziom i nie jest związane z rzeczywistymi osiągnięciami czy zaletami. Może mieć je nawet ktoś, kogo ty stawiasz sobie za wzór. Niskie poczucie własnej wartości może również być globalne – czyli obejmować wszystkie sfery życia, ale może też dotyczyć jego wybranych sfer. Możemy się więc czuć pewnie i dobrze jako pracownik czy szef, ale możemy mieć o sobie bardzo niskie mniemanie w kontekście swojej atrakcyjności.

Niskie poczucie własnej wartości hamuje nas i unieszczęśliwia- na szczęście, można nad nim pracować. Jednym ze sposobów pracy nad niskim poczuciem własnej wartości jest psychoterapia lub warsztaty rozwoju osobistego. Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz uczestniczyć w takim przedsięwzięciu, możesz spróbować pomóc sobie samemu.

Jak pracować nad niskim poczuciem własnej wartości? Oto kilka wskazówek.

Odrzuć stare przekonania

To, że masz teraz niskie poczucie własnej wartości wiąże się w dużej mierze s twoimi wydarzeniami z dzieciństwa. Ktoś, kto był dla ciebie osobą znaczącą, zaszczepił Ci myślenie o sobie w kategoriach „jestem beznadziejny”. I mimo, iż z osobą tą możesz już nie mieć kontaktu od lat, nadal ciągniesz za sobą tą opinię. Spróbuj zastanowić się, kto miał wpływ na to, że czujesz się jak, jak się czujesz, a potem uwolnij się spod wpływu tych osób. Jak? Znajdź ich słabe strony, przypomnij sobie wszystkie rzeczy w których te osoby były kiepskie i zastanów się, dlaczego tak dużą wagę przywiązujesz do tego, co powiedziały lub zrobiły. Uświadom też sobie, że jesteś teraz kimś innym, niż byłeś w podstawówce czy w czasach liceum. To trudne i pracochłonne, lecz możliwe.

Weź odpowiedzialność za swoje życie

Stań przed lustrem i powiedz sobie „To ja jestem odpowiedzialny za to, co dzieje się w moim życiu i tylko ja mam siłę i moc aby to zmienić”. Problem ludzi z niskim poczuciem własnej wartości, to brak wiary w siebie, a więc niechęć do brania odpowiedzialności za swoje działania. To ucieczka ze strachu. Uświadom sobie, że za swoją ucieczkę, to ty jesteś odpowiedzialny.

Znajdź obszary problematyczne

Osoby z niskim poczuciem własnej wartości często stosują uogólnione, negatywne „afirmacje”. Mówią – „jestem beznadziejna”, „moje życie jest do niczego”, „nie się nigdy nie zmieni”. Na pewno jednak, nie masz niskiego poczucia wartości WE WSZYSTKICH obszarach życia. Znajdź te, w których czujesz się dobrze i określ te, które są największym problemem. Może chodzi o wygląd, może o nawiązywanie relacji, może o sytuacje społeczne, pracę…określenie obszarów pozwoli nad nimi pracować.

Zacznij pracę nad poszczególnymi obszarami

Stosuj metodę małych kroczków – jeśli masz wytypowane trudne obszary, zacznij nad nimi pracować. Jak? jeśli np. uważasz, ze jesteś mało kreatywny, zacznij rozwijać kreatywność (w Internecie znajdziesz mnóstwo ćwiczeń, które zajmują nie więcej niż 10 minut dziennie). Jeśli uważasz, że jesteś nieatrakcyjny, zadbaj o siebie, lub zainwestuj w jednorazową wizytę u stylisty. Pamiętaj o tym, że Twoja podświadomość, będzie robiła wszystko by utrzymać status quo – a wiec musisz być niezwykle wytrwały.

Celebruj porażki

Jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz – każda porażka, powinna być lekcją. Spróbuj wyciągnąć z niej jak najwięcej. Innymi słowy, jeśli nie uda się np. otrzymać nowej pracy, nie zaczynaj swojego typowego narzekania „jestem taki beznadziejny, na pewno było 100 lepszych kandydatów, nie nadaję się itd” ale zastanów się realnie, gdzie popełniłeś błąd – może nie przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej? Może startowałeś na zbyt niskie, lub wysokie stanowisko? A może nie pasowałeś do firmy, bo jesteś zbyt energetyczny a stanowisko wymaga metodyczności i dokładności?

Pamiętajcie, że praca nad zmianą to proces – nic nie zmieni się w ciągu doby, ale jeśli regularnie będziesz nad sobą pracował, możesz sobie pomóc.

Popularity: 19% [?]

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)