5/07/2018 – 19:35 | Komentarze (0)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mentoring to brzmiące bardzo nowocześnie słowo określające osobisty rozwój, który wydarza się w przestrzeni partnerskiej relacji pomiędzy uczniem a jego nauczycielem czy mistrzem. Taki sposób kształtowania własnej osoby znany jest jednak …

Czytaj cały artykuł »
Problemy

Bolączki codzienności. Problemy małe i duże, z którymi styka się każdy z nas.

Psychologia

Psychologia codzienności. Praktyka, teoria, wpływ psychologii na nasze życie.

Twórczość

Literatura, poezja, malarstwo, fotografia, kreatywność.

Uczucia

Świat uczuć, emocji, miłości. To one kierują naszym życiem.

Wizualizacje

Artykuły z dodatkiem filmu video bądź muzyki.

Emocje » Psychologia

Zazdrość w związku większa po ślubie

Submitted by on 9/02/2010 – 09:00Komentarze (0)

zazdrosc-w-zwiazkuMałżeństwo redukuje uczucie zazdrości – tak wynika przynajmniej z nowych badań przeprowadzonych na University of British Columbia i University of Iowa. Niestety, małżeństwo nie pomaga, jeśli uczucie zazdrości już się pojawi. Mówiąc wprost – jesteśmy o naszych małżonków mniej zazdrośni, ale jeśli już to uczucie zagości w naszym związku, wywiera znacznie gorszy wpływ na samopoczucie i relacje małżonków, niż w sytuacji, kiedy mieszkamy razem bez ślubu.

Jak mówi Anthony Paik, odpowiedzialny za analizę danych –

małżeństwo niesie ze sobą wiele korzyści, ale również niesie ze sobą zagrożenia. To, że małżeństwo powoduje bardziej szczęśliwe relacje w związku nie jest wcale takie proste.

W badaniu dotyczącym zazdrości w związku i jej wpływu na poczucie szczęścia i zadowolenia ze związku wzięło udział 681 heteroseksualnych par. Część z nich była małżeństwem, część mieszkała ze sobą bez ślubu, a część była na etapie spotykania się, ale nie mieszkania razem. Pary pytane były o to, czy odczuwają zazdrość o partnera oraz na ile satysfakcjonujący jest ich związek w kwestii emocjonalnej i fizycznej. Zazdrość występowała u:

  • ponad połowy par mieszkających razem bez ślubu
  • 1/3 par, które są na etapie randek
  • 18% małżeństw

Pary małżeńskie były w ¾ zadowolone z emocjonalnego związku ze swoim mężem/żoną, ale liczba ta spadała o połowę u tych par, w których związek wkradła się zazdrość. W przypadku par żyjących ze sobą bez ślubu, spadek zadowolenia w przypadku zazdrości był niewielki.
Jak to wyjaśnić?

Paik uważa, że wiąże się to z dwoma oczekiwaniami, które mają wobec siebie partnerzy – oczekiwaniem wyłączności i wierności. W przypadku par mieszkających razem, wyższe są oczekiwania wobec wyłączności względem partnera, a mniejsze względem wierności. To może chronić pary przed doświadczaniem większego natężenia negatywnych emocji w przypadku zazdrości. W małżeństwie zaś, sama przysięga nadaje status wyłączności. Podejrzenie zdrady jest więc bardziej druzgoczące. Paik uważa, że

w małżeństwie mogą pojawiać się całe serie przekonań dotyczących samego małżeństwa, które powodują, że pary chronione są przed odczuwaniem zazdrości„

(stąd mniejszy wskaźnik zazdrości w małżeństwie niż u par mieszkających razem).
Rozumienie mechanizmów zazdrości jest ważne nie tylko z punktu widzenia pary czy osoby tworzącej związek, ale również – jak podkreśla Paik – z punktu widzenia zapobiegania przemocy w rodzinie. To właśnie zazdrość jest częstą przyczyną pobić czy nawet zabójstw w małżeństwie.

Popularity: 1% [?]

Źródło tekstu: psychcentral.com/news/2010/02/04/jealousy-hits-harder-when-married/11187.html

Dodaj komentarz!

Bądź miły. Pisz poprawnie. Nie spamuj :)